Gündem Haberleri

  Foça bombacıları tutuklandı

  Bahri KARATAŞ-Seyfi GÜL-Hulusi YILMAZ / DHA
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in Foça ilçesinde düzenledikleri bombalı saldırıda, 2 askeri şehit eden ve 3 çiftçiyi de öldüren, Şanlıurfa’da 1’i ölü diğeri yaralı ele geçirilen 2 teröriste yardım yataklık ettiği belirlenen 5 kişiden 4’ü tutuklandı.

  Teröristlere yardım ve yataklık yaptığı tespit edilen, Şehmuz, Şevket ve Kemal Rabindüz kardeşler ve akrabaları Faruk Kaylı tutuklanırken, Hasan Deliktaş’ın polisteki soruşturması sürüyor.

  Termostaki bomba

  Teröristlerin Foça’da, 8 dakika arayla biri uzaktan kumandayla, diğeri zaman ayarlı 2 bomba patlattığı olayda, termoslar içine konulmuş 10 kilogram A-4 plastik patlayıcı kullandığı anlaşıldı. Ahmet Bal sahte kimlikli Burhan Bozkurt ile Yunus Çiçek’in Türkiye’ye Suriye Kalamış’tan girdikleri ortaya çıktı. Soruşturmada elde edilen bilgiye göre Şehmuz ve Şevket Rabindüz ile Faruk Kaylı, bombayı destekleyen çivi ve bilye gibi malzemeleri temin edip, 2 bombacıyı, araçlarıyla Foça’ya götürdüler. Bombacılar, patlamadan önce gizlendikleri yerde kendilerini fark eden çiftçilerden önce Yusuf Kafalı’yı, ardından onu aramaya gelen Zekeriya Toksuz ve Bahri Şirin’i de öldürdüler. Teröristler, ilk bombayı uzaktan kumanda ile 2’ncisini ise 8 dakika sonra zaman ayarıyla patlattılar. Bombayı, Şanlıurfa’da çatışmada ölen Ahmet Bal sahte kimlikli Burhan Bozkurt düzenledi, patlatmayı ise Yunus Çiçek yaptı.

  2 gün dağda saklanmışlar

  Teröristler, patlamanın ardından 5 kilometre yaya olarak Menemen’e doğru yürüyüp, burada 2 gün gizlendiler. Daha sonra Menemen’den bindikleri minibüsle Manisa’ya gittiler. Yaralı ele geçen bombacı Yunus Çiçek ifadesinde, örgütün Suriye’nin Kalamış bölgesinde bulunan kampta konuşlandığını, burada örgütün üst düzey yetkilileri tarafından Türkiye’ye gönderildiklerini, Türkiye’ye, Suriye sınırından, Şanlıurfa, Nusaybin, Hatay, Ceylanpınar ve Mardin üzerinden girdiklerini söyledi. Örgütün daha önce eylemlerini Diyarbakır ve Hakkâri üzerinden yürüttüğünü, şimdi ise savaş olduğu için Suriye’den yönetildiğini anlattı. Yaralı terörist bombaların Türkiye’ye giren Suriyeli örgüt elemanları tarafından temin edildiğini, ayrıca bombayı patlatmak için özel kuvvet olarak yetiştirildiklerini belirtti.

  Alanya’da PKK cephaneliği

  PKK’nın Antalya’nın Alanya ilçesine soktuğu 11 kilo 200 gram A4 plastik patlayıcı, 20 el bombası, 5 elektrikli fünye, 5 uzaktan kumanda düzeneği, 4 Kalaşnikof ve bunlara ait 20 şarjör, 600 mermi ele geçti. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden 10 kişilik bir ekip ve gözaltındaki bir PKK’lı önceki gün Alanya Kalesi’nde, Süleymaniye Cami ve Ehmedek Mevkisi’nde arama yaptı. Sonra arama ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Hacımehmetli Mahallesi’ne kaydırıldı. Burada toprağa gömülü bulunan mühimmat ve patlayıcılar imha edildi.   ? DHA

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı