ERZURUM HABERLERİ

Fobi Hayatı Zorlaştırıyor !

IHA
03.09.2015 - 14:50Son Güncelleme : 03.09.2015 - 14:51

PSİKOLOG BARIŞ GÜRKAŞ

IHA

Psikolog Barış Gürkaş, fobilerin hayatı zorlaştırdığını belirtti.
“Özgül fobi bazı durum veya nesnelere karşı mantıksız ve aşırı korku duyma halidir.” Diyen Gürkaş, şöyle konuştu:
“Bu durum kişiye mantıksız gelsede bunun önüne geçemez. Buna rağmen özgül fobi şikayetiyle kliniklere başvuran danışanların sayısı oldukça azdır. Genellikle başka şikayetlerle başvuran danışanların görüşme esnasında özgül fobileri olduğu ortaya çıkar. Doğrudan özgül fobi şikayetiyle başvuranlarda ise, fobinin genellikle hayatını önemli ölçüde kısıtlayacak seviyeye ulaştığını görmekteyiz. Kişinin fobisinden dolayı tedavi arayışına girmemesinin en önemli sebebi bunu bir sorun olarak görmemesi ve bir kişilik özelliği gibi tanımlaması olmuştur. Çevresi de bu korkunun normal bir durum olduğunu düşünür ve sosyal çevresi kişinin korkusuyla yüzleşmeyeceği şekilde hayatlarını şekillendirir. Örneğin arkadaş arasında konuşulurken bile “Bu arkadaşta kediden korkuyor…” şeklinde konuşulur ve kedi olan yerlere gidilmemeye çalışılır.
Özgül fobilerin kişinin hayatını çok etkilemediği düşünülmesine rağmen araştırmalar bunun tersini söylüyor. Kimi zaman bu fobiler yüzünden kişi işine gidemiyor, evinden çıkamıyor. Uçak fobisi olan kişi seyahat gerektiren bir işi varsa işini bırakmak zorunda kalıyor, yutma fobisi olan kişi yeme düzeni bozulunca aşırı kilo kaybediyor. Bunlarla birlikte bu fobilere sıklıkla depresyon eşlik edebiliyor. Depresyon sorunu da kişinin sosyal hayatının daha da kötüye gitmesine sebep oluyor.
Tedavi:
Özgül fobinin tedavi sürecinde en etkin yöntem olarak klinik psikolog tarafından yapılan psikoterapi seansları olduğu görülmektedir. İlaç ve terapinin birçok zaman aynı anda kullanılması psikolojik rahatsızlıkların birçoğunda işlevsel olurken, özgül fobi tedavi sürecinde sadece terapinin daha etkili olduğu gözlenmektedir.
Korkunun Şiddeti ve vücuttaki belirtisi:
Genellikle kişinin korkusu, korku yaratan nesne ya da durumla karşılaştığında çeşitli seviyelerde ortaya çıkar. Korku nesnesine uzaklığı ve kaçabilme şansı yaşayacağı kaygı ve korkunun derecesini belirler.
Kişinin korkularına kalp atışlarında ve nabızdaki ani artış eşlik eder. Kas gerginliği artar, kişi tehdit algıladığında aktive olan sempatik sistem (Savaş ya da Kaç), korku objesiyle karşılaşıldığında da aktive olur.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Fobi Hayatı Zorlaştırıyor ! hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2015 tarihinde saat 14 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fobi Hayatı Zorlaştırıyor ! haberi güncellenecektir.

  ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   05:53
  • Öğle
   12:19
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:24
  • Yatsı
   19:52
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı