Floransa'da Renzi-Merkel zirvesi

AA
23.01.2015 - 10:02 | Son Güncelleme: 23.01.2015 - 10:15

İtalya Başbakanı Renzi ile Alman mevkidaşı Merkel, Floransa'da bir araya geldi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, iki ülke arasındaki zirve toplantısı için Floransa'da bir araya geldi.

Rönesansın doğduğu kent olarak bilinen İtalya'nın tarihiyle ünlü Floransa kenti, bugün ve yarın İtalya ile Almanya arasında hükümetlerarası zirveye evsahipliği yapacak.

Zirve dolayısıyla akşam saatlerinde Pisa kentine gelen, oradan da Floransa'ya geçen Almanya Başbakanı Merkel'i, İtalya Başbakanı Renzi, kentin ünlü Vecchio Sarayı'nın bulunduğu Signoria Meydanında resmi törenle karşıladı.

İLK KEZ FLORANSA'DA

Soğuk havaya rağmen dışarıda yapılan tören sırasında, eski Floransa Belediye Başkanı olan evsahibi Başbakan Renzi, İtalya'da daha önce çok defa başkent Roma ve ikinci büyük kent olan Milano'yu ziyaret eden, ancak ilk kez Floransa'ya gelen Merkel'e, tarihi Signoria Meydanı'ndaki Rönesans dönemine ait ünlü heykellere ilişkin bilgi verdi.

Karşılama törenin ardından iki lider ve heyetler, Vecchio Sarayı'ndaki akşam yemeğine geçti.

Edinilen bilgiye göre, Floransa'ya özgü yöresel tatların ikram edileceği akşam yemeğinin ardından Almanya Başbakanı Merkel için, dünyaca ünlü Uffizi Galerisi, Vecchio Köprüsü, Vasari Koridoru ve Pitti Sarayı'nda özel tur tertiplendi.

EURO'DAN ÇIKMA İHTİMALİ

Zirve boyunca iki liderin İtalya-Almanya ilşkileri, uluslararası arenadaki gelişmeler, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin AMB'nin aylık 60 milyar Euroluk varlık alımı yapacaklarını söylediği son açıklamaları ve Yunanistan'daki seçimler ile Yunanistan'ın Euro'dan çıkma ihtimalini görüşecekleri belirtiliyor.

Renzi ve Merkel, zirveye ilişkin yarın sabah ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Öte yandan, toplamda 24 saatten az sürecek, ancak iki güne yayılan zirve nedeniyle Floransa kent merkezinde Merkel'in kalacağı otelin çevresinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti.

PROTESTO EDİLDİ

Bu arada, zirvenin yapıldığı meydana birkaç yüz metre uzakta da zirve karşıtı bir grup tarafından iki lideri ve ekonomi politikalarının protesto edildiği küçük çapta bir gösteri düzenlendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı