Dünya Haberleri

DÜNYA

  Flaş karar... Assange'ın tecavüz davası düşürüldü

  Hürriyet Haber
  19 Mayıs 2017 - 12:16Son Güncelleme : 19 Mayıs 2017 - 20:07

  İsveç Mahkemesi, Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın yargılandığı tecavüz davasının düşürüldüğünü açıkladı. Assange, tecavüz suçlamasından ve İsveç'e iade edilme korkusu nedeniyle Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. İngiliz polisi ise Assange'nin konsolosluğu terk etmesi durumunda gözaltına alınacağını açıkladı...

  Assange, hakkındaki suçlamalar nedeniyle 5 yıldır siyasi sığınma aldığı Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğinden dışarı çıkamıyordu. Assange'ın 2012 yılından beri yaşadığı büyükelçilikten çıkmama sebebi ise İsveç'te tecavüz suçlamasıyla yargılanmasından dolayı söz konusu ülkeye iade edilme korkusuydu. Assange'ın İsveç'e gönderilmesi durumunda ise Wikileaks sızıntıları nedeniyle ABD'ye gönderilmesi ihtimal dahilindeydi. Wikileaks, ABD'ye ait binlerce diplomatik ve askeri belgeyi sızdırmıştı. 

  'GÖZALTINA ALIRIZ'

  İngiliz polisi ise Assange'ın Ekvador'un Londra'daki büyükelçiliğinden ayrılması durumunda derhal gözaltına alınacağını açıkladı. 

  ABD Başkanı Donald Trump, seçim kampanyası sürecinde "Wikileaks'e aşığım" demişti. Wikileaks'in, Demokrat Partinin başkan adayı Hillary Clinton ile bağlantılı bazı belgeleri sızdırmasıyla, Demokrat Parti'nin başkanlık kampanyası olumsuz etkilenmişti. Trump, Assange'ın bu eylemle demokrasiye katkıda bulunduğunu söylemişti.  45 yaşındaki Assange, yaklaşık 5 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliğinin bir odasında yaşıyor.  İngiliz mahkemesi, 2012 yılında Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın, 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Ancak Assange, hakkındaki iddiaları reddediyor...

  Kasım ayında İsveçli savcı eşliğinde sorgulanan WikiLeaks kurucusu, masum olduğunu ve karşı tarafın da isteği doğrultusunda cinsel ilişkiye girdiğini öne sürüyordu. Karşı taraf ise defalarca talep etmesine rağmen Assange'ın 'korunmadan cinsel ilişkiye girdiğini' idda ediyordu. Ekvador hükümeti İsveç'e en son yazdığı mektupta İsveçli savcıların 'ciddi yanlışlar' yaptığını yazmıştı. Assange, İsveç'te yargılanması durumunda ABD'ye iade edilmekten çekiniyordu. ABD'de Wikileaks tarafından yüz binlerce belgenin sızdırılması suçlamalarından ötürü yargılanma ihtimali bulunuyor.

  Flaş karar... Assangeın tecavüz davası düşürüldü

  Julian Assange, İsveç mahkemesinin davayı düşürmesinin ardından Twitter hesabından bu fotoğrafı paylaştı. 

  Flaş karar... Assangeın tecavüz davası düşürüldü


  Flaş karar... Assangeın tecavüz davası düşürüldü

  SON 24 SAATTE BUNLAR YAŞANDI

   

   

  Etiketler: Assange , isveç , tecavüz
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı