Dünya Haberleri

DÜNYA

  Flaş iddia! "Trump ve Esad görüşecekti"

  Hürriyet Haber
  27 Haziran 2017 - 15:07Son Güncelleme : 27 Haziran 2017 - 15:17

  ABD'de yayımlanan The New York Times gazetesi, CIA Direktörü Mike Pompeo'nun, 2002'de Suriye'de kaybolan ABD'li gazeteci Austin Tice'ın serbest bırakılması için Suriye istihbaratının başındaki Ali Memlük ile alternatif bir görüşme kanalı üzerinden irtibata geçtiğini yazdı. Gazete, Tice'ın ABD'ye getirilmesi durumunda ABD Başkanı Trump'ın Esad'ı aramasının planlandığını ancak söz konusu kişi hakkında gelişme sağlanamadığını yazmadı.

  Habere göre, ABD ve Suriye arasındaki iletişim kanallarını sağlıklı çalışması neticesinde Tice planlandığı gibi ülkesine dönseydi, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı arayacaktı.

  "EN ÜST DÜZEY TEMAS"

  The New York Times'ın ismini vermediği ABD'li yetkililere dayandırdığı habere göre, Pompeo ve ABD'nin 2011'den beri yaptırım uyguladığı Suriyeli yetkililerden biri olan Memlük, Tice'ın serbest bırakılması için şubat ayında bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bu görüşme, Suriye ve ABD hükümetleri arasında son yıllarda gerçekleşen en üst düzey temas oldu.

  PLAN İŞLEMEDİ

  Gizli görüşmede ortaya çıkan plana göre, Tice Suriye'nin göç yasalarını ihlal ettiği için mahkemeye çıkarılması sonra da Esad tarafından affedilecekti. Tice'ın ABD'ye dönmesi ardındansa Trump Esad'ı arayacaktı. Rus haber ajansı Sputnik'in aktardığına göre plan, Suriye hükümetinin nisan ayında bir kasabada kimyasal saldırı düzenlediği iddiaları ardından ABD'nin Suriye ordusunun bir hava üssünü hedef alması nedeniyle bozuldu.

  SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

  Etiketler: Suriye , Esad , ABD
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı