Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Flaş flaş flaş! İşte ışıksız tıraş

  Ersan Atakan eatakan@hurriyet.com.tr
  11 Mart 2005 - 00:24Son Güncelleme : 11 Mart 2005 - 00:24

  Işık fotoğraf çekimlerimizde vazgeçilmez unsurlardan bir tanesi. Ama doğru ve yeterli ışığı bulmak her zaman mümkün olmuyor ne yazık ki. Doğal ışık kaynağının yetersiz olduğu durumlarda imdadımıza yetişen flaş, amatör olsun profesyonel olsun her fotoğrafçı için vazgeçilmez bir aksesuar.

  Bu yazımda, flaş konusunda derlemeye çalıştığım bilgileri, amatör kullanıcılar açısından sıralayacağım.

  Yansıtıcı Kullanın

  Flaşlar çoğu makine üzerinde monte edilmiş durumdadır. Bu nedenle bu tür modellerde flaş ışığı doğrudan obje üzerine düşürülmektedir. Patlamış fazla ışıklı veya çok karanlıkta kalmış bölgeler, arka planın karanlık görülmesi bu tür çekimlerin sonucudur. Kapalı alanlarda yaptığımız çekimlerde duvar, tavan benzeri yüzeylerden yararlanarak çekim sonuçlarımızı iyileştirebiliriz. Bunun için basit bir yöntem kullanabiliriz. Beyaz bir kağıt veya küçük bir aynayı flaşın önüne, yansıtmak istediğimiz yüzeye doğru tutarsak ışığın sertliğini azaltmış, böylelikle farklı sonuçlar almış oluruz.

  Dağıtıcıyı deneyin

  Dahili bir flaşa dağıtıcı takmak mümkün olmasa da pratik çözümler mümkün. Harici flaşların önüne takılan yarı geçirgen aksesuarlar olan dağıtıcıları, kompakt makinelerimize de kolayca uygulayabiliriz. Bunun için flaş kısmının önüne, yarı geçirgen bir film yapıştırmak, yine yarı geçirgen bir kağıt koymak veya plastik yarı geçirgen bir kap kapağından yararlanmak da işimize yarayacaktır. Böylelikle filtre vazifesi görecek bu yardımcılar, gölgelerdeki keskinliği azaltacak, kuvvetli ışığı yayarak daha yumuşak hale getirceklerdir. Burada farklı renkte yarı geçirgenler kullanmak da bize farklı sonuçlar verecek başka bir yöntemdir.

  Dolgu flaş yöntemi

  Flaş yeterli güneş ışığı bulunan ortamlarda da kullanılabilir. Burada amaç doğal ışık kaynağının aydınlatamadığı alanları doldurmak yani gölgeleri azaltmak, aynı zamanda oradan da detaylar almaktır. Ters ışık olan durumlarda bu yöntemden yararlanabiliriz. Ters ışıkta bir portre çekiminde bu yöntem kullanılabilir. Tabii bu konuda da deneme yanılma size en iyi sonucu verecektir. Yüzün çok aydınlanarak hatların kaybolması ve cildin doğallığını yitirmesi bu konuda karşımıza çıkabilecek ilk sorunlardır.

  Etki mesafesi önemli

  Genellikle çekeceğiniz konudan çok uzaklaşmamak sizi karanlık fotoğraflardan kurtaracaktır. 3 metre gibi bir uzaklık genellikle yeterlidir ama flaşınızın etkili mesafesini yine en iyi deneyerek öğrenebilirsiniz. Aksi takdirde yakın planda patlamış alanlar, konunuzun yetersiz ışıklı ve karanlık bir çerçeve içinde görünmesi gibi durumlar kaçınılmazdır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı