Dünya Haberleri

  Flaman usulü demokrasi

  Ergun KULA / LAHEY
  20.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hollanda’da sürpriz bir şekilde seçilerek ilk Türk asıllı senatör olan Sosyalist Partili (SP) Düzgün Yıldırım, yemin edip göreve başlamasına rağmen partisinin "Görevi bırak" baskısına maruz kalıyor.

  SP lideri Jan Marijnissen, "Eğer görevi bırakmazsa partiden atacağız" diye tehdit etti, Yıldırım ise "Görevi bırakmam, mücadeleye devam" yanıtını verdi.

  HOLLANDA’da 29 Mayıs tarihinde yapılan senato seçimlerinde alt sıralarda yer almasına rağmen aldığı tercih oylarıyla Türk kökenli ilk senatör olan SP’li (Sosyalist Parti) Düzgün Yıldırım’ın bu görevi kabul etmemesi için parti yönetiminin yaptığı baskı giderek artıyor.

  Yıldırım, seçimde listenin 18’inci sırasında olmasına karşılık tercih oylarıyla 4’üncü sıraya yükselip seçilmişti. Hollanda’da senato üyeleri, eyalet meclisleri üyeleri tarafından seçiliyor. Yıldırım’ın bu başarısı karşısında şok yaşayan Sosyalist Parti (SP) lideri Jan Marijnissen, Hollanda televizyonunda önceki akşam NOVA adlı programda yapılan söyleşide, "Senato’daki koltuğunu bırakmalı. Bunu yapmazsa biz SP olarak kendisini partiden atacağız" dedi. Yıldırım, 12 Haziran’da düzenlenen yemin törenine katılarak senatodaki görevine resmen başlamıştı. Senatoda parti grubunun listedeki sıralamaya göre oluşmasını isteyen Sosyalistler, seçim sonrası Yıldırım’a yerini listede üst sıralardaki birine bırakması yönünde baskı yapmışlardı.

  Sosyalist Parti genişletilmiş yönetim kurulu toplantısında ise Yıldırım’ın görevi kesin olarak iade etmesi gerektiği, bunun, parti disiplininin bir gereği olduğu kararına varılmıştı. Yıldırım için parti yönetiminin aldığı "Görevi bırak" yönündeki kararından sonra SP genel kurulu toplanmış 1029 delegeden 991’i Yıldırım’a karşı "Hayır" oyu kullanmış, sadece 38 delege Senato’daki görevine devam etmesi yönünde oy vermişti.

  LİDER HEGEMONYASI

  Partide bütün kararların yalnızca iki kişi tarafından alındığını belirten Düzgün Yıldırım, senatörlük görevini iade etmeyi düşünmediğini yineledi. Yıldırım, "Parti yönetimi yalnızca istediği insanları göreve getiriyor ve seçtiği insanların da eleştirel olmamasına dikkat ediyor. Üyelerin hem siyasi lider Marijnissen’in, hem de Tiny Kox’un sözünden çıkmamaları gerekiyor. İnsanlara bu şekilde davranılması SP’nin prensiplerine aykırı. Parti yönetimi herkese eşit davranmıyor" dedi. Partiden atılması halinde Yıldırım, bağımsız aday ya da başka bir partiye katılarak koltuğunu koruyabilir.

  Sosyalist Parti, parlamentonun 150 üyeli Temsilciler Meclisi kanadında 25 ve Senato kanadında da 12 üye ile temsil ediliyor. Hıristiyan Demokratlar, İşçi Partisi ve CU Hıristiyan Birlik partilerinden oluşan koalisyon hükümeti senato da çoğunluğa sahip. Sosyalist Parti ise 12 üyeyle dördüncü durumda.

  Tercihli oyla seçildi

  1963 yılında Tunceli Mazgirt’te doğdu. 1980 yılında Hollanda’ya geldi. Rotterdam Meslek Yüksek Okulu’nda 1988’de mezun oldu. Amsterdam VU Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni 1994 yılında bitirdi. 1994-2002 yılları arasında Zwolle Belediye Meclisi üyesi olarak görev yaptı. 1990’lı yılların başından bu yana Sosyalist Parti içinde faaliyet gösteriyordu, 2002 yılından bu yana Sosyalist Parti yönetiminde Batı Overijssel Bölge Temsilcisi olarak yer alıyor. 2003 seçimlerinde girdiği Overijssel Eyalet Meclisi’nde partisinin Grup Başkanlığı’na getirildi. Yıldırım, 7 Mart’ta yapılan seçimlerde Overijssel Eyalet Meclisi’ne tekrar girme başarısını göstermişti. 29 Mayıs’ta da tercih oylarıyla senatör olmuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı