ANKARA HABERLERİ

Fizyopeterapistler morluklara el attı

Hürriyet Haber
25.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Bel, boyun, sırt ağrıları gibi problemler ile ortopedik cerrahi sonrasında uygulanan tedavi yöntemi “Kinesiotaping” artık estetik operasyonlar ya da travma sonrası oluşan morlukların giderilmesinde de kullanılıyor.

Hürriyet Haber

Türkİye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Uzman Fizyoterapist Murat Dalkılınç, “Kinesiotaping”in 25 yıl önce Japonya’da geliştirilen, Amerika ve Avrupa’nın yanı sıra artık Türkiye’de de kullanımı giderek yaygınlaşan vücuda uygulanan özel bir bantlama yöntemi olduğunu söyledi.

Yöntemin, bel-boyun, sırt ağrılarının yanı sıra ortopedik ve sınırlı da olsa nörolojik problemler ile cerrahi sonrasında kullanılabilen bir tedavi seçeneği olduğunu ifade eden Dalkılınç, tedaviyle kişinin ağrısız ve daha kolay hareket edilebilmesi ve yumuşak dokunun hızla iyileşmesinin amaçlandığını belirtti.

Dolaşımı hızlandırıyor

Dalkılınç, bantlamanın bir tedavi yöntemi olarak, yıllardır fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarında tercih edildiğini ve başarılı sonuçlar alındığını anlatarak, Kinesiotaping’in yaralanma, estetik operasyonlar, düşme ardından ortaya çıkan travma ve sonrasında gelişen morlukların tedavisinde de kullanılmaya başlandığını bildirdi.

Bu tür durumlarda yönteminin uygulanmasından 3-4 gün sonra morlukların büyük oranda azaldığını anlatan Dalkılınç, “Kinesiotaping yönteminde, esnek bantlar ciltle aynı esnekliğe sahip ve doğru şekilde yapıştırıldığında, deri altındaki dolaşımı hızlandırarak morlukların çok hızlı şekilde azalmasını sağlıyor. Yöntem sayesinde, özellikle estetik operasyonlar sonrasında kozmetik bir sorun yaratan ve kişileri kısa süreli de olsa sosyal yaşamdan uzaklaştırabilen morluklar, normalden çok daha kısa bir sürede iyileşiyor” diye konuştu.

Yöntemin özelliği

KİNESİOTAPİNG bantlama yönteminde, benzerlerinden farklı olarak esnek ve uzun süre cilt üzerinde kalabilen ince ve hassas dokunmuş pamuklu bir malzemeden imal edilmiş özel bantlar, vücut üzerine uygulanıyor.

Bu bant, yapışkan yüzeyde bulunan özel hava kanalları sayesinde çok hızlı şekilde kuruduğundan, ıslanma ve terleme durumunda dahi cilt üzerinde kalabiliyor. Bant, cilt üzerine yapıştırılmış haldeyken, duş almak mümkün olabiliyor.
Kinesiotape, uygulamanın yapıldığı cildin yapısı ve ortam koşullarına bağlı olmak üzere uygulama bölgesinden çıkarılmadan 3 ila 7 gün kalabiliyor. Esneme özelliği sayesinde de hareket edildiğinde ciltte oluşan gerilme ve gevşemelere uyum sağlanabiliyor. Bunların dışında bu bantlar, ciltte alerji yaratabilecek lateks veya benzeri herhangi bir etken madde içermiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fizyopeterapistler morluklara el attı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı