« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fizikçiden meyveli kek önerileri

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nden fizikçi Peter Barham yiyecekle yaptığı deneyler sonunda meyveli kekin şarap gibi eskidikçe güzelleştiğini ileri sürdü. Gerçekte polimer fiziğiyle uğraşan Barham’ın The Science of Cooking (Yemek Sanatı) kitabında, yalnızca fırındaki yiyeceklerin ısısını ölçmekten ekmekteki kristal yapılarını araştırmaya uzanan bir dizi deneyin sonuçları değil, meyveli kekin tadının nasıl geliştirileceğine ilişkin öneriler de yer alıyor.

Barham’a göre, meyveli kek sanıldığı gibi tazeyken değil, biraz bekletildiğinde daha güzel oluyor. Çünkü kuru meyvelerin kabuğunda, kırmızı şarapların yıllanmasında rol oynayan taninler var ve tıpkı taze şarap gibi taze keklerde de bu taninlerin kazandırdığı zengin tatlar gelişmiyor. Barham, hazır keklerin bekletmeye gelmeyebileceğini, evde yapılan çok şekerli keklerin ise bakterilerin gelişmesine engel olacağını belirttikten sonra, son kullanma tarihi bir ya da iki ayın üzerinde olan hazır keklerin bekletilebileceğini ve altı aylık ömrü olan bir kekin altı yıl bile bozulmayabileceğini ileri sürüyor.

25 yıllık kek

Davis’deki California Üniversitesi’nin Carl Winter da 25 yıl bekleyen bir meyveli kek gördüğünü belirtiyor ve serin ve kuru bir ortamda saklanan ve içinde çok miktarda meyve bulunan yoğun bir kekin hava almayacağını ve mikropların yerleşmesine uygun bir ortam yaratmayacağını ileri sürüyor.

Bekletilen kekin lezzet açısından olgunlaşırken kuru ve bayat bir görünüm alması durumunda Barham’ın önerisi, keki alüminyum folyoya sarıp fırında ısıtmak. Böylece kekin içindeki nişasta kristalleri harekete geçip su salgılayacak ve kek tazeliğine kavuşacak. Yemek kitabı yazarı Dolores Casella’nın önerisi ise bayat kekin üzerine bol brandi döküp bir-iki gün bekletmek.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler