"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Fizikçi Funda’ çok endişeli

KPSS sınavına giren bir genç ‘Fizikçi Funda’ rumuzuyla bakın neler yazıyor:

Koca bir yıl büyük emek verip hazırlanarak dün gerçekleştirilen KPSS’ye girdim. Sınavım çok güzel geçti sınavdan çıkınca kendimi hedefime ulaşmış hissettim çünkü aylarca hiç bir şey yapmadan, dışarı bile çıkmadan, ders çalıştım. Sınav gecesi 1,5 saat uyuyabildim.
Şimdi ne olacak? Ben o kadar net yapmışken düşük puanlar gelecek neden? Çünkü;
- Soruların sızdırıldığına inanıyor ve bunun örtbas edilmeye çalışılıp bizlerin kandırıldığını düşünüyor, bunu hazmedemiyorum.
- Böyle bir haksızlığı bu sınav için aylarca emek veren bizler gerçekten haketmiyoruz.
Soru ve cevapların İstanbul’da ‘hizmet’ grubuna bir dershanede yandaşlarına ücretsiz, bazı öğrencilere ise 21 bin TL karşılığında satıldığı iddia edildiği doğru mudur?
Medyada bir sürü iddia yer alıyor
Gerçekten de orada yayınlanan sorular sınavdaki sorularla birebir aynıydı.
ÖSYM açıklamasında deniyor ki... Dersaneler kendi öğrencilerinin ezberinden, sınav çıkışı bu soruları oluşturdular. Bir kere sınav sorularının tamamını şıklarıyla birlikte ezberleyen bir insan olacağına inanmam mümkün değil. Diyelim ki sorular paylaştırıldı. Yani bir kişiye sen ilk 10 soruyu ezberle diğerine ikinci 10 falan gibi. Ancak bu da mümkün olamaz. Çünkü tüm kitapçıklarda soruların yerleri farklı. Ayrıca şöyle de düşünmeden edemiyor insan 57 soruyu hatırladılar da en akılda kalıcı üç güncel bilgi sorusu mu akılda kalmadı. Yoksa sorular ellerine geçtiğinde; güncel sorular güncellik taşıması için eklenmemiş miydi?
Bunlar ne kadar doğrudur.
Çünkü her kesim bir şey söylüyor.
Eğer bu tip iddiaların üstüne gidilmezse, kamuoyu oluşturulmazsa bu durumun araştırılmadan üstünün kapatılacağını düşünüyor ve sesimizi duyurabilmek için desteklerinizi bekliyorum. Unutmayın ki bu sınava giren sizin evladınızda olabiliridim.

TÖS 47. yaşında


Köklerimizden güç alıyoruz


Öğretmenlerin haklarını korumak, yeni haklar elde etmek ve eğitimde daha etkili olmak için örgütlü olmak gerektiğinin bilincine varan öğretmen önderleri, “işçi ve işçi niteliğinde olanlar demokratik ülkelerde ancak sendika aracılığıyla seslerini duyurabilir, sözlerini dinletebilirler” diyerek, 47 yıl önce, 8 Temmuz 1965’te Türkiye Öğretmenler Sendikası’nı (TÖS) kurdular.
TÖS’ün ilk yönetim kurulu üyeleri, Fakir Baykurt, Dursun Kut, Dursun Akçam, Feyzullah Ertuğrul ve Hayrettin Uysal’dı. 92 üye ile kurulan TÖS hızla yaygınlaştı. 20 Eylül 1971’de kapatıldığında şube sayısı 535, üye sayısı ise 72 bin’di.
Fakir Baykurt, 1968 yılında “Devrimci Eğitim Şurası”nı toplayarak Türkiye’nin eğitim sorunlarına yönelik köklü çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamıştır. Bu toplantı günü TÖS Genel Başkanı olarak Anıtkabir’i ziyaret eden Baykurt, anıt defterine, sendikal hareketin hangi çizgide olması gerektiğine vurgu yapan şu yazıyı (özetle) yazmıştır:
“Ülkemizin pek çok işi gibi hala eğitim de çıkmaz içindedir. Senin gösterdiğin mutlu amaçlardan çok uzaklarda bocalıyoruz. Borçlu, yoksul ve geri kalmış olarak yabancılardan fayda umuyoruz. Biz öğretmenler buna asla razı değiliz.
Bu yol senin devrimci yolundur, senin ışıklı yolundayız.”
Günümüz sendikal hareketinin TÖS ve Fakir Baykurt’tan daha öğrenecek çok şeyi olduğuna inanıyoruz.
Eğitim-İş olarak; TÖS’ün tarihsel mirasına sahip çıkarak, sendikal mücadeleyi hak ettiği yere getirme kararlılığımızı ifade ediyor; 47. Kuruluş yıldönümünde TÖS’ü ve Fakir Baykurt’u saygıyla anıyoruz.
Veli DEMİR- Eğitim İş Genel Başkanı

X