"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Fizikçi

<B>BUGÜN </B>size bir <B>Simyacı'</B>dan değil, bir <B>Fizikçi'</B>den söz edeceğim. Uluslararası fizik ödülünü kazanan <B>Ayşe Erzan'</B>dan.

Ufuk Esin, cuma günü bana bir anımsatmada bulundu:

‘‘Size bir yazı konusu önereceğim. Bakın, yarın Dünya Kadınlar Günü, geçen hafta sizin Hürriyet Bilim'de, üzerinde durulması, bence her gazete ve dergi yazarının okurlarına iletmesi gereken bir haber yayınlandı:

Avrupa Kıtası Bilim Ödülü Ayşe Erzan'a verildi. Bu başarı güme gitmesin.’’

Ufuk Esin,
bizim ülkemizin sadece arkeoloji haritasını değil, Türkiye'nin siyasal, toplumsal coğrafyasının da her santimetrekaresini bilen, izleyen bir aydındır.

Ben de bütün kadın okurlarımın gününü, Ayşe Erzan'ın başarısı aracılığıyla kutluyorum.

Bilirsiniz belli günleri pek sevmem. Çünkü o gün törenler yapılır, bildiriler yayınlanır, konserler verilir, sonra da bütün sorunlar, gelecek yıla ertelenir.

Bir kadın arkadaşım güzel bir saptamada bulundu. ‘‘En çok eksiği duyulan şeylerin günü yapılıyor galiba’’ dedi.

* * *

KİMDİR Ayşe Erzan.

1970 yılında ABD'de Bryn Mawr College'den üniversite diplomasını, 1976 yılında State University of New York (SUNY) at Stony Brook'tan doktorasını aldı. ODTÜ'de fizik bölümüne girdi. Sonra da İTÜ'de İstatistiksel Mekanik Kürsüsü'nde asistan oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yurtdışına çıktı.

Şimdi İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve Feza Gürsey Enstitüsü'nde araştırma ve çalışmalarını sürdürüyor. Birçok bilimsel ödülü ve uluslararası derneklerde üyeliği var.

UNESCO-L'OREAL'in 100 bin dolarlık ödülünü kazandı.

Hürriyet Bilim'deki yazının sonundaki cümleyi aldım:

‘‘Ayşe Erzan, bugün daha çok, istatistiksel fizik yöntemleriyle, biyolojik sistemlerin modellenmesine yöneldi.’’

Günlük sıkıntılar, şehirde ve kırsal kesimde kadına reva görülen muamele, kadın-erkek ilişkilerindeki durum, elbette gündeme getirilmeli; elbette yasalarla, sivil toplum kuruluşlarının çabasıyla iyileştirilmesi için çaba gösterilmeli.

Ama Ayşe Erzan'ın ödülü üzerine de çok yazılmalı, konuşulmalı.

Ufuk Esin iyi ki hatırlattı.

Ayıca Türkiye'den moleküler biyolog Ahu Altınkut Uncuoğlu da genç araştırmacı olarak 20 bin dolarlık burs kazanmış.

Türk kadınları, Kadınlar Günü'nde ortak sevinci yaşadı bence bu ödülle.

Ödüllerin uluslararası nitelikte olması, önemini artırıyor.

* * *

SON
günlerde üç anı kitabı yayımlandı:

Cahit Uçuk'un Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar, Silsilename 1'i, Gülriz Sururi'nin Bir An Gelir'i, Muallá Eyuboğlu Anhegger'in Hitit Güneşi.

Üç ayrı dünyadan kadınların anılarını değişik düzlemlerde okuyabilirsiniz. Benim ilgimi çeken; üçünün de, kişiliklerindeki direnç, üçünün de hayata bir yaşama sevinci ile bakmaları ve hiç kuşkusuz aşkları, ilişkileri.

Bu üç önemli kadının yazdıkları, bizde kadın yaşamının mesleki ve kişisel gerçeklerini, anı yumuşaklığında iletiyor. Kadın okurlarım üç kitabı da sevecekler.

* * *

KADIN
okurlarımdan bir ricam var:

Bugün özgür yaşama biçiminizi ‘‘Cumhuriyet Kızları’’na borçlusunuz. Yaşadıklarını, mücadelelerini öğrenin...

Onları çok seviyorum...

Anılarına saygılar, sevgiler.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI