Ege Haberleri

  Fizik ve kimyada dünya ikincileri İzmir'den

  İZMİR, (DHA)
  31.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜBİTAK'ın Fizik ve Kimya Milli Takımı'nda yer alan İzmir Yamanlar Koleji öğrencileri Mehmet Said Onay ile Emre Tekerlek, gümüş madalya kazandı.


  TÜBİTAK tarafından belirlenen Fizik ve Kimya Milli Takımı'nda yer alan İzmir Yamanlar Koleji öğrencileri Mehmet Said Onay ile Emre Tekerlek, gümüş madalya kazandı.
  43. Dünya Fizik Olimpiyatı 16-26 Temmuz tarihlerinde 87 Ülkenin katılımı ile Estonya'da yapıldı. Yamanlar Koleji öğrencisi Mehmet Said Onay gümüş madalya kazandı. Mehmet Said Onay “Ülkemize madalya kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum. Dünyanın birçok üniversitesinden teklifler aldım. Fizik'te dünyanın en önemli bilim adamlarından biri olmak istiyorum” dedi.
  44. Dünya Kimya Olimpiyatları ise 21- 29 Temmuz tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletlerinin başkenti Washington'da 79 Ülkenin katılımı ile yapıldı. Kimya Milli Takımında yer alan Yamanlar Koleji öğrencileri Emre Tekerler gümüş madalya, Zeynep Terzi ise bronz madalya kazandı. Dünya Bilim Olimpiyatları'nda madalya kazanan öğrenciler istedikleri üniversiteye TÜBİTAK kontenjanında yerleşme hakkı kazandı.
  Öğrencilerinin Dünya Bilim Olimpiyatları'nda madalya kazanmasının Türk milleti adına gurur verici olduğunu söyleyen Yamanlar Eğitim Kurumları Genel Müdürü Sebahattin Kasap, “Okulumuz bugüne kadar Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında 166 madalya ile ülkemize en çok madalya kazandıran okuludur. Bilim milli takımlarında yer alan öğrencilerimiz bu yıl ülkemize Matematik'te 1 altın, Biyoloji'de 1 gümüş, 1 bronz, Fizik'te 1 gümüş, Kimya'da ise 1 gümüş, 1bBronz toplam 6 madalya kazandırdılar. Türkiye için dünya ile yarışıyoruz” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı