Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fizik Nobeli sabit diski küçülten nano teknolojiye

  Hürriyet Haber
  10.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.10.2007 - 01:01

  Nobel Fizik Ödülüne Fransız Albert Fert ve Alman Peter Grünberg, "dev manyetik dirençle" (GMR) ilgili çalışmaları nedeniyle layık görüldü.

  Nobel komitesinin açıklamasında, bilgisayarın sabit disklerine kayıtlı bilgilerin okunması tekniğinde devrim yaptıkları için Fert ile Grünberg’e bu ödülün verileceği belirtildi. İki bilim adamının GMR teknolojisini, 1988’de ayrı ayrı yürüttükleri çalışmalarda keşfettikleri kaydedildi. Fert ve Grünberg’in keşfettiği GMR teknolojisinin enformasyon ve iletişim alanına büyük etkisi oldu. Özellikle günümüzde tüm sabit disklerde kullanılan okuyucu kafaların yapımına imkan veren bu teknolojiyle sabit disklerin kapasitesi de artırıldı.

  ÖDÜL 10 ARALIK’TA: Ödüle layık görülen bilim adamlarından Fransız Albert Fert (69) 1995’ten beri Fransa Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi ve Fransız Thales Grubu’nun kurduğu birliğin bilim müdürü görevini üstleniyor. 68 yaşındaki Peter Grünberg de Almanya’da Forschungszentrum Jülich Enstitüsü’nde profesörlük yapıyor. Nobel Fizik ödülü, geçen yıl, evrenin başlangıcına ışık tutan çalışmaları dolayısıyla Amerikalı bilim adamları John C. Mather ve George F. Smoot’a layık görülmüştü. Ödüller sahiplerine 10 aralıkta verilecek.

  YENİ TEKNOLOJİLER: Ödülü alan bu çalışmalara bağlı uygulamalar hard diskten dataya erişmenin sağlanması konusunda da büyük önem taşıyor. Akademi buluşun manyetik sensörlerin çalışması ve elektronikte yeni jenerasyon teknolojilerin de kapılarını araladığına dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl John C Mather ve George F Smoot dünyanın başlangıcı konusundaki araştırmalarıyla ödüle layık görülmüştü. Bütük patlama kuramını destekleyen bu çalışma galaksi ve yıldızların daha iyi incelenmesini hedefliyordu. Pazartesi günü Amerika’lı bilimadamları olan Mario R. Capecchi ve Oliver Smithies ile Briton Sir Martin J. Evans 2007 sağlık Nobwelini almaya hak kazandı. Bilimadamlarınınçığır açan buluşları fare genleri üzerinde yapılan çalışmaların yolunu açtı. Bu yıl Kimya, Edebiyat, Barış ve Ekonomi Nobel ödüllerini kimlerin alacağı ise 15 Ekim’de açıklanacak. Barış ödülü Oslo’da açıklanırken diğer tüm ödüllerin duyurusu Stokholm’de yapılacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı