Fiyatları biz belirlemiyoruz

Hürriyet Haber
05.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.11.2009 - 12:49

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Doğalgaz fiyatlarını, bizim koyduğumuz siyaset belirlemiyor” dedi.

Yıldız, Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından İstanbul'da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Arenası çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Doğalgaz fiyatlarına yüzde 70 zam yapılacağı iddialarının hatırlatılıp, değerlendirmelerinin sorulması üzerine Yıldız, şöyle konuştu:

“Israrla ve açıkça söylemiş olmama karşın... Doğal gaz fiyatlarını, bizim koyduğumuz siyaset belirlemiyor. Doğalgaz fiyatları otomatik fiyatlama mekanizmasına tabiidir. 2008 yılından bu yana sürekli otomatik fiyatlama ile birlikte belirlenir. Her ay o fiyata bakılır, ondan sonra belirlenir. Şimdi değerli bir gazeteci arkadaşımızın yazdığı bir haber üzerine, acaba yüzde 70 mi gelecek gelmeyecek mi üzerine yapılan bir işlem bu... Bunu çok doğru bulmuyorum.

Biz gazın hemen hemen tamamını ithal eden bir ülkeyiz, uluslararası arenada fiyatların nasıl gelişeceğini bilmeden, seyrini tespit etmeden dolarla ilgili beklentileri birçok finans kurumu yapamazken bir kurgu yapmayı doğru bulmuyorum. Şu anda bunu önceden söylemek doğru bir yaklaşım değil. Otomatik fiyatlama mekanizmasıyla beraber bunlar belirleniyor. Bunu söylemiş olmamıza karşın dün TBMM'de 'Zam geldi, geliyor' gibi bir cümle söylüyoruz, bu çok doğru bir yaklaşım değil...”

Bir gazetecinin oranla ilgili “yüzde 40” rakamını telaffuz etmesi üzerine Bakan Yıldız, “Bunu kim söylüyor, bunu ben söylemedim” karşılığını verdi.

Bakan Yıldız, oranların otomatik fiyatlama mekanizmasında ay sonunda  belirlendiğini hatırlatarak, bu ay sonu için ne göründüğünün sorulması üzerine,  şöyle konuştu:

“Şu anda zam görünmüyor, onu söyledim. Çok açık bir ifade kullanmış olmama karşın, sürekli zam gelmesini ister tarzda yaklaşım görüyorum, bu doğru  değil. Yurt dışından gelen fiyatlar zammı gerektiriyorsa tabii ki bunu  yansıtacağız. Bu cümleyi kullanmam halinde zam geliyor diye değerlendiriliyor,  böyle bir şey yok. Otomatik fiyat mekanizması nasıl bir şekilde fiyat getiriyor  onu hep beraber göreceğiz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı