Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fiyatıyla herkesi 4X4 almaya zorluyor

  Hürriyet Haber
  12 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2005 - 20:39

  Yeni Suzuki Grand Vitara, geniş iç mekanı, zengin donanımı ve uygun fiyatı ile dikkat çekiyor. Model, 3 ve 5 kapılı olmak üzere iki farklı kasa tipine sahip. 5 kapılı test konuğumuz Grand Vitara’da, 2.0 litre hacminde ve 140 beygir gücünde bir motor görev yapıyor. 3 kapılı Grand Vitara’nın satış fiyatı 43 bin YTL iken, 5 kapılı versiyonun fiyatı 57 bin YTL’den başlıyor ve 59 bin 500 YTL’ye kadar çıkıyor.

  Grand Vitara, özellikle yeni tasarımı ile dikkat çeken bir model olmuş. Dış tasarımı, aracın sınıfının üstünde bir model gibi görünmesini sağlıyor. Büyük farları ve aynaları aracın heybetli görünümünü destekliyor. Far gurubunda optik farların kullanıldığı Grand Vitara, markanın off-raod tecrübesini ön plana çıkartacak şekilde tasarlanmış.

  Yeni tasarlanan ön ızgara krom kaplama ile çerçevelenerek elit bir görünüm yakalanmış. Büyük farların ve tamponun alt kısmına yerleştirilen sis farları da aracın görsel kimliğini tamamlıyor. Arka kısımda ise aracın yedek lastiği 4X4 ruhuna uygun olması ve bagajda yer kaplamaması için aracın arka kapısına taşınmış. Arka koltuk sırtlıkları öne yatırılarak bagaj hacmi artırılabilirken, geriye yatırılarak daha rahat oturma pozisyonu da elde edilebiliyor. Ayrıca arka koltuklar tamamen yerinden sökülebiliyor. Bu sayede aracın bagaj kapasitesi 398 ile 758 litre arasında farklı hacimlere ulaşıyor.

  ANAHTARSIZ ÇALIŞTIRMA

  Ön koltuklarda bulunan koltuk ısıtma sistemi sayesinde kışın yolculuklar daha keyifli hale geliyor. Anahtarsız çalıştırma sistemi aracın dikkat çeken teknolojik özellikleri arasında. Küçük bir kart ile çalışan araçta, kart cebinizde olduğu taktirde aracın kapılarını açabiliyor ve aracı çalıştırabiliyorsunuz. Genellikle üst sınıf otomobillerde karşımıza çıkan bu özellik sayesinde elinizde yük varken anahtar arama derdi ortadan kalkıyor. Kapıları, ön ve bagaj kapı kollarındaki küçük düğmelere basarak açabilirken, otomobili ise klasik kontak yerine yerleştirilen sabit bir anahtarı çevirerek çalıştırıyorsunuz.

  ERGONOMİK İÇ MEKAN

  İç mekanda bir 4X4 araçtan çok otomobil havası hakim. Her ne kadar oturma pozisyonu otomobillere göre yüksek olsa da bir süre sonra kumandaların ve vites kolunun yerleşiminden dolayı kendinizi bir otomobildeymişsiniz gibi hissetmeniz mümkün. İç mekanda üst donanım seviyesinde kullanılan maun kaplama kalite hissini artırıyor. Konsolun en üstünde saat, dış hava sıcaklığı ve anlık yakıt tüketimini gösteren yol bilgisayarı yer alıyor. Konsolun ortalarına gelindiğinde ise havalandırma ızgaralarının altında 6’lı CD değiştiriciye sahip müzik sistemi yer alırken, onun altında da havalandırma sisteminin düğmeleri bulunuyor. Ergonomik açıdan bir sorunun bulunmadığı kokpitin en alt kısmında ön koltukların arasına doğru uzanan vites topuzu bulunuyor. Bu sayede vitese ulaşmak kolaylaşıyor. Müzik ve hız sabitleme sisteminin düğmeleri direksiyonun üzerine taşınması güzel, fakat bu düğmelerin aydınlatmasının olmaması kullanımlarını zorlaştırıyor. Göstergeler sportif bir şekilde üç dairenin içinde tasarlanırken, direksiyon simidi göstergeleri perdelemiyor.

  140 BEYGİRLİK MOTOR

  2.0 litre hacminde 140 beygir güç üreten motora sahip Grand Vitara’nın maksimum hızı saatte 170 kilometre. Eski sisteme sahip 4 ileri şanzıman az da olsa aracın performansını gölgeliyor. 0’dan 100 km/s hıza 13.6 saniyede ulaşan aracın manuel vitese sahip versiyonunda bu değer 12.5 saniye. Grand Vitara’nın 100 kilometredeki şehir içi tüketimi 12.1 litre, şehir dışında 7.9 litre iken bu değer karma tüketimde 9.4 litreye ulaşıyor.

  Sürüş izlenimi Emre ÖZPEYNİRCİ

  Sınıfında avantajlı

  Bu haftaki test konuğumuz olan yeni Grand Vitara, başlıktan da anlayacağınız gibi fiyatıyla sizi 4X4 bir araç almak için zorlayacak gibi görünüyor. 43 milyar liradan başlayan fiyatlarıyla, yer aldığı segmentte önemli bir avantaj elde eden modelin tasarımı da rakip modellerden hiç aşağıya kalır gibi değil. Hele biraz daha paraya kıyıp donanım seviyesini artırmanız halinde, çok lüks bir 4X4 aracına sahip olabiliyorsunuz. Bu hafta test ettiğimiz 5 kapılı Grand Vitara, ısıtmalı deri koltukları, anahtarsız kullanım özelliği ile açıkçası benim beğenimi kazandı. Grand Vitara’nın dizel versiyonu olmadığı için şu anda en büyük problemi yüksek yakıt tüketimi. 2.0 litrelik benzinli motora sahip araç özellikle şehir içinde fazla yakıt tüketiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı