« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fiyaskoya bahane

Güreşin eski ve yeni patronu ile iki sporcusu kavgalı. Parasızlıktan antrenörler arabasını, sporcular altınlarını satıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Ama tüm bunlar bırakıldı bakın neler konuşuluyor; 1- Ahmet Ayık rakibimizi öpmüş 2- Şeref Eroğlu yenilince gülmüş.

Önce serbetçiler, sonra da grekocular... Türk güreşinin sırtı yerden kalkmadı. 7 ay önce Avrupa Şampiyonu olan milli takım büyük bir fiyasko yaşadı. İşte minderdeki rezaletin perde arkası:

Federasyon, sporcusundan antrenörüne, hakeminden kulüplerine değin büyük vaatlerde bulundu. Türk güreşi siyasi gücü arkasına alıp sihirli bir değnek gibi çok şeyleri değiştirecekti. Sporcuya, ‘‘Sen şampiyon ol. Hayatın kurtulacak’’ denmişti. Hiç biri yerine getirilmedi. İşşiz güreşçiler ortalıkta geziniyordu.

Serbest Güreş Milli Takımının Başantrenörü Cahit Ahıskalıoğlu, çaresizlikten arabasını sattı. O parayla geçimini sağlıyordu... 7-8 ay maaş bile alamadı. Şimdi o parada tükenmek üzere. Ya sporcular... Onlar da kazandıkları şampiyonluklar için verilen altınları bozduruyor geçinebilmek için.

Eski başkan Ahmet Ayık ile yeni başkan Osman Şansal arasında soğuk savaş ve bu savaşı körükleyenler var. Osman Şansal yanlıları Ahmet Ayık'ı, ‘‘Bizim güreşçimiz Rus'a yenildi. O gitti Rusları tebrik etti, öptü. Bizim maçlarımızı bile izlemiyor’’ diye suçluyorlar ve ekliyorlar; ‘‘Ahmet Ayık FİLA'da ama Türkiye'nin hakkını korumuyor’’

Dedikodu çarkı durmuyordu. Hamza Yerlikaya ile Şeref Erdoğlu'nun dargın oldukları söyleniyordu. Ayrıca ilginç bir iddia da, Güreş Federasyonu Basın Komitesi Başkanı Altuğ İstanbulluoğlu'dan geliyordu; ‘‘Şeref, tartıya 2.5 kilo fazlası ile geldi. Ve elendikten sonra da üzüleceği yerde gülüyordu’’

İşte güreşte son dönemde yaşanan fiyaskoların ardında bu türden gerçekler yatıyordu. Oysa tüm yetkililer, gerçekleri bir yana bırakmış, dedikodularla uğraşıyordu. Tabii bu arada olan da Türk güreşine oluyordu.

Türk sporunda bütçeden en fazla payı alan ‘‘Ata sporumuz’’ tuş oluyordu.


İlişkili Haberler