« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fiyasko transferler (BJK-FB-GS)

Türkiye'nin üç büyük kulübünün yüzü, yabancı konusunda gülmedi. Vasatı aşamayan futbolcular, 'üç büyükler'e milyonlarca dolar kaybettirdi.

Gökhan Karataş
SON GÜNCELLEME


BEŞİKTAŞ
Kaleci, sol kanat ve forvet hattında yaşanan sıkıntılara, dünyanın dört bir tarafından getirilen futbolcular çare olmadı. Düşük maliyetle alınan Nartallo ve Manessoro'da yaşanan hayal kırıklıkları, Juanfran, Ailton ve Kleberson gibi dünyaca ünlü futbolcularla sürdü.

Siyah-beyazlı kulüp Sellami ve Kleberson'la FIFA'lık olurken, Lettchkov kaçarcasına gitti, Ohen daha gelmeden eleştiri yağmuruna tutuldu. Büyük ümitlerle alınan Kjer, Stavrum ve Amaral siyab-beyazlı takımın bal yapmayan arıları oldu.

FENERBAHÇE
Transfer dönemlerindeki hareketliliğiyle dikkati çeken Fenerbahçe, yabancı konusunda büyük hayal kırıklıkları yaşadı. Geleceğin yıldızı olarak alınan futbolcular bekleneni veremedi, yıldız futbolcu politikası ise Ortega, Steviç ve Rebrov nedeniyle sekteye uğradı.

Lukovcan, Hotiç, Oulare, Sabin Ilıe, Beschastnykh... Büyük umutlarla sözleşme imzalanan yabancı futbolcuların büyük çoğunluğu bekleneni veremedi. Bunlardan birçoğu kontenjan sorunu nedeniyle sezonu bile tamamlayamadan gönderilirken, milyonlarca dolar da boşa gitti.

GALATASARAY
UEFA Kupası'nı kazandıktan sonra futbolcularının büyük bölümü Avrupa'ya giden Galatasaray, özellikle 2000 yılından sonra yabancı transferinde büyük hayal kırıklıkları yaşadı. Ne geleceğe yatırım için alınan gençler, ne de dünyaca ünlü yıldızlar beklentileri karşılayamadı.

İorfa, Lutu, Christian, Tamas, Ali Lukunku, Heinz... Romen yıldız Hagi'nin futbolu bırakmasının ardından '10 numara', Popescu'nun takımdan ayrılmasından sonra ise ön libero sıkıntısı çeken sarı-kırmızılılar, 'ucuz ama kaliteli' genç  futbolcularda aradığını bulamadı. Mario Jardel disiplinsiz olduğu, kariyerinin sonbaharında transfer edilen Frank de Boer da yavaş kaldığı için gönderildi. Bugün dünyanın konuştuğu Frack Ribery ise parası ödenmediği için kaçtı.

Bunları da Beğenebilirsiniz