Fitch'teh Vakıf Finance'a BBB notu

Hürriyet Haber
16.07.2001 - 11:23 | Son Güncelleme:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Vakıf Finance Company Ltd.'nin 200 milyon dolar tutarındaki kredi sözleşmesine BBB derecesi verdi.

Fitch'ten yapılan açıklamada, kredi notunun, gelirlerin ülke dışında elde edilmesi ve kredinin kendi yapısında alınmış olan önlemler nedeniyle ülke notunun üzerinde verilebildiği kaydedildi.

Açıklamaya göre, Fitch'in değerlendirmesi şu tesbitlere dayanıyor:

"Performans riski: Ödeme haklarının kaynağı olarak Türkiye Vakıflar Bankası'nın faaliyetlerine devam etmesi.

Alacakların yaratılması ile ilgili risk: Vakıfbank'ın ödeme haklarını işleme almasına bağlı olarak, yeterli miktarda döviz alacağı yaratma yeteneği. Borç geri ödeme katsayısı ya da kredinin vadesi boyunca ödeme haklarıyla belli bir zaman zarfı içinde sağlanan nakit akışının, senetler karşılığında ödenecek en büyük tek borç ödemesine bölünmesi sonucunda bulunacak oran hesaplanırken, Vakıfbank'ın 2000 yılı tahsilatları dikkate alınmıştır. Vadeden önce geri ödemeye sebep olabilecek ihtimaller de gözönüne alınmıştır."

Ülkenin kendi durumu ve müdahalelerle ilgili risklerin yanı sıra kambiyo ve konvertibiliteye ilişkin kısıtlama ihtimallerinin de, yapılandırılmış kredide dikkate alındığı kaydedilen açıklamada, "Olumsuz izlemede olan ülkenin döviz notu, kredinin derecelendirilmesinde dikkate alınmıştır.

Kredinin notu, gelirlerin ülke dışından elde edilmesi ve kredinin kendi yapısında alınmış olan önlemler nedeniyle ülke notunun üzerinde verilebilmiştir" denildi.

Açıklamada, derecelendirmenin, 3.1 yıl ortalama vadeli ve 5 yıl nihai vadeye sahip olan kredinin, anapara ve fazinin zamanında ödeneceği varsayımına dayandığı da vurgulandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı