Fitch'e göre Türkiye'nin kredi notu bir süre BB olarak kalacak

Hürriyet Haber
05 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Aralık 2000 - 00:01

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin uzun dönemli dış ve iç nakit para kredi notunun, ekonomi politikalarının yönü ve yatırımcıların ekonomiye duydukları güven açıklık kazanana kadar BB olarak kalacağını bildirdi.

Fitch ayrıca, Türk ekonomisini etkileyen likidite krizine son vermek için Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) acil mali destekte bulunmasını beklediğini belirtti.

Kuruluş, IMF ile görüşmelere bağlı olarak olumlu ve olumsuz kredi derecelendirme senaryoları oluşturdu.

Buna göre, Fitch, yabancı yatırımcıların ve belki de mevduat sahiplerinin güveninin, bankacılık sistemi reform paketinin uygulanmasına bağlı olarak resmi çok taraflı büyük para akışı olması halinde yeniden tesis edilebileceğini belirtti. Fitch’in açıklamasında, IMF heyetinin halen Türkiye’de İlave Rezerv İmkanı (Supplemental Reserve Facility-SRF) için koşulların oluşup oluşmadığını araştırdığı hatırlatılarak, bu paketin etkili olması için, bankacılık sisteminin kapsamlı reformuna bağlı olarak yıl sonuna kadar yeterli para sözü verilmesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, bu koşulların gerçekleşmesi halinde gelecek bir kaç hafta içinde, güvenin tazelenmesinin ve Fitch’in kredi değerlendirmesinin tasdikinin mümkün olduğu bildirildi.

Bu krizin Türkiye ile IMF arasında geçen yıl imzalanan stand-by anlaşmasına ters düşen bankacılık sistemindeki dengesizliklerden kaynaklandığı belirtilen açıklamada, krizin yetkilileri, zayıf bankalara likidite desteği sağlama ile IMF’nin koşularına uyma seçeneği arasında bıraktığı belirtildi.

Açıklamada, güvenin tekrar tesis edilmesi ve bu spekülatif durumun ortadan kalkması halinde, kredi notunun BB olmaya devam edeceği belirtildi.

Fitch’in açıklamasında, bunun, esaslı bir mali düzenleme, özelleştirme ve tarımsal sübvansiyonlar gibi yapısal alanlarda gelişme sağlanması ve enflasyonun on yıl içinde en düşük seviyesine indirilmesini kapsadığı kaydedildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı