Fitch'den tekstil sektörüne ilk ulusal not

Hürriyet Haber
07 Aralık 2001 - 16:24Son Güncelleme : 07 Aralık 2001 - 16:24

Uluslararası kedi derecelendirme kuruluşu Fitch, tekstil konusunda faaliyet gösteren Çalık Grubu`nun uzun vadeli ulusal notunu ``BBB (tur)`` olarak belirledi.

Fitch Ratings Finansal Derecelendirme Hizmetleri`nden yapılan açıklamada, grubun derecelendirmesinin tekstil sektöründe Türkiye`de yapılan ilk derecelendirme olması bakımından önem taşıdığı vurgulandı.

Açıklamada, grubun lokomotif firmaları konumundaki GAP Güneydoğu Tekstil ve GAP İplik Sanayi şirketlerinin grubun kazançlarının yüzde 35`ini oluşturduğu, grubun aynı zamanda Türkmenistan`da iplik üretimi, denim kumaşı, jeans ve ev tekstili üretiminde ortaklıklar kanalıyla faaliyet gösterdiği belirtildi.

Grubun, geçen yıl gelirlerinin yüzde 55`ini aşan düzeyde ihracat yaptığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

``Derecelendirme, grubun, üretimde katma değeri yüksek ürünlere yönelme aşamasında sarfedilen olumlu çabayı, müşteri tabanını ve Türmenistan`daki ortaklıklar hariç göreceli olarak düşük seviyedeki borçlu pozisyonunu yansıtmaktadır.

2000 mali yılı itibariyle Grup net borcunun yaklaşık yüzde 80`i Türkmenistan`daki ortaklıklar kaynaklıdır ve Grubun burada yükümlülüğü bulunmamaktadır.``
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı