Fitch: Akbank’ın performansı yüksek

Hürriyet Haber
19.08.2014 - 01:12 | Son Güncelleme:

ULUSLARARASI kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Akbank 24 Haziran’da açıkladığı kredi derecelendirme notu ile ilgili ayrıntılı raporunu yayımladı.

Fitch, Akbank’ın farklı ekonomik konjonktürlerde başarılı performans gösterdiğini vurguladı ve şu değerlendirmelere yer verdi:
“Akbank’ın uzun dönemli hedefi; sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme. Orta ve uzun vadeli hedeflerini başarıyla gerçekleştiren banka verimlilikte de sektöre öncülük ediyor. Akbank’ın güçlü kredilendirme politikası ve Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketlerine olan odağı bankanın yüksek aktif kalitesini destekliyor. Hedeflediği segmentlerde pazar paylarını artırmayı da sürdürüyor.

SERMAYE VE İSTİKRAR

Banka ayrıca Fitch tarafından hesaplanan yüzde 13.49 seviyesindeki sermaye yeterlilik oranı ile sermaye yeterliliği kapsamında emsal grup bankaların da önünde bulunuyor. Akbank istikrarlı bir yönetim yapısına sahip. Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Türkiye’nin önde gelen ailelerinden Sabancı Ailesi’nin üyeleri ve çok başarılı birer iş insanı. Banka yöneticileri tecrübeli ve bankacılık sektöründe yüksek itibara sahip. Bu güçlü yönetim yapısı, bankanın stratejilerini değişen iş ortamına hızla adapte ediyor ve Türk ekonomisindeki çalkantılı dönemler de dahi bankayı başarıyla yönetmeyi sürdürüyor.”
Akbank’ın risk yönetimi sistemlerinin düzenli test edildiğini söyleyen Fitch, bankanın risk yönetim modellerini düzenlemeler ve değişen ihtiyaçlar kapsamında yenilediğini ve güçlü olduğunu da belirtti. Hedeflerinin ‘Kalıcı Liderlik’ olduğunu vurgulayan Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı değerlendirmeler bankamızı gururlandırıyor. Başarılarımızın ve stratejilerimizin farklı kuruluşlar tarafından takdir görmesinden memnuniyet duyuyoruz. Sektöre öncülük etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı