GİRESUN HABERLERİ

Fiskobirlik Başkanı Bayraktar: TMO’ya ihtiyacımız var

DHA
03.04.2018 - 12:22Son Güncelleme :
DHA

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA) - FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık stoklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayraktar, "Şu anda piyasadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, bir miktar stoklarımız da var, miktar söylemeyeyim ama görünen o ki bizim de Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) ihtiyacımız olacak” dedi.

Bayraktar, Giresun’da Fiskomar ziyareti sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Entegre Fındık İşleme Tesisleri (EFİT) işlemek için kendi fındık stoklarının olduğunu ve bu zamana kadar TMO'dan alım yapmadıklarını kaydeden Bayraktar, “Kendi stoklarımız vardı, piyasadan da fındık bulabiliyoruz. Üreticiden az da olsa fındık geliyor, fiyatlar yükselince bir miktar fındık gelmeye başladı. Şu anda piyasadan kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyoruz, bir miktar stoklarımız da var, miktar söylemeyeyim ama görünen o ki bizim de TMO’ya ihtiyacımız olacak. Bizim aslında bu konuyla ilgili TMO ile bir görüşmemiz yok, bu mesele aslında direkt bizi ilgilendiren bir mesele değil, daha çok buradaki hükümet yetkililerini ve üniversiteyi ilgilendiriyor. Orası Giresun'un en değerli yerlerinden birisi. Böyle değerli bir yeri takasla çözmeye çalışıyor olmamız aslında Fiskobirlik adına bir özveridir.” dedi.

TMO’nun elindeki 140 bin ton fındığın bir miktarının yağlık olarak ayıracağını ancak kendilerinin de bu miktarı alıp işlemek istediklerini belirten Bayraktar, şöyle dedi:

"30-40 bin ton fındık minimum TMO’nun gelecek sene değerlendiremeyeceği bir ürün olarak kalacak. Buna binaen yereldeki arkadaşlar şöyle bir öneri getirdiler, ‘fındıkla burayı takas eder misiniz?’ Tabi biz sonuç itibariyle çözüme katkı sunmak istiyoruz ayrıca bize fındık da lazım. TMO sonuç itibariyle bir kısmını yağ yapacaksa biz de sonuç itibariyle tesislerimize bu fındığı nihai ürün yaparak satabiliriz. ‘Bu anlamda takasta biz evet deriz’ dedik. İstediğimiz miktarda, oranın değerini karşılayacak bir fındık teklif edilirse buna evet diyoruz” 

Giresun 2. OSB’den aldıkları yere yatırım yapmak için kaynağa ihtiyaçlarının olduğunu bunun için de arazi meselesinin biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten Lütfi Bayraktar, “Mevcut arazimiz üniversite genişleme alanı olduğu için yatırım yapamıyoruz. Ayrıca Giresun 2. OSB'den yer aldık, oraya bir yatırım yapmamız lazım. Bu meselenin bir an önce çözülmesi lazım ve olacaksa olsun, olmayacaksa olmasın noktasında kısa zamanda bir çözüme ihtiyacı var” ifadelerini kullandı. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Giresun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Giresun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fiskobirlik Başkanı Bayraktar: TMO’ya ihtiyacımız var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı