Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Fiş ve fatura almayan emekliye ceza var

BAŞLIĞI okuyan emekliler, bize kızmasınlar çünkü yasa böyle diyor. 2006 yılında fiş ve fatura almayan emekliler, vergi cezası ile karşılaşırlarsa, sürpriz olmasın!..

Yılbaşından bir gün önce Başbakan’ın "Emeklilerin, fiş ve fatura toplama eziyetine son verdik" açıklaması üzerine, emeklilerin çoğu fiş ve fatura almayı bıraktılar. Gerçi emeklilerde vergi iadesinin kaldırılması ile ilgili yasa henüz çıkmadı ama Başbakan açıkladığına göre, yakında çıkar.

Ancak, emeklilere vergi iadesinin kaldırılması, onların fiş, fatura ya da serbest meslek makbuzu alma zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.

CEZANIN KAYNAĞI

Vergi Usul Kanunu’nun 353. maddesinde; fatura ve fiş verilmemesi ve alınmaması ile ilgili cezalar yer alıyor.

Bu maddeye göre, hem vermeyen hem de almayanlar için (emekliler dahil) özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

1) Fatura ve Serbest Meslek Makbuzu Almayanlar:
Emekli, ev hanımı, işçi, memur ya da başka bir vatandaşın fatura almadığı, vergi incelemesine yetkili olanlarca tespit edildiğinde, 25.80 YTL "özel usulsüzlük cezası" kesilecek. Bu ceza, serbest meslek erbabı olan doktordan "serbest meslek makbuzu" almayan emekliye de uygulanacak (VUK Md. 353/3).

2) Yazar Kasa Fişi Almayanlar: Emekliler ya da diğer vatandaşlar, 520 YTL’yi aşmayan alış-verişlerinde ve yararlandıkları hizmetlerde "yazar kasa fişi" almak zorundalar. Fiş almadıklarının, vergi incelemesine yetkili olanlarca tespit edilmesi durumunda, emeklilere 25.80 YTL "özel usulsüzlük cezası" kesilmesi gerekiyor. Bu ceza, yalnızca emekliler için değil diğer vatandaşlar için de sözkonusu...

AMAN DİKKAT

Milyonlarca emekli; "Başbakan fiş ve fatura almayı EZİYET olarak belirtti. Artık biz de bu eziyete katlanmayalım" diye düşünebilir.

Bu düşünce doğru değil.

1- Fatura ve fiş almak, eziyet olamaz. Herşeyden önce bir yurttaşlık ödevi.

2- Alınmayan fatura ya da fişin KDV’si, bunu vermeyenin cebine kalır. Ayrıca satış kazancının gelir ya da kurumlar vergisini ödemez.

3- Kayıtdışılık, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu. Fiş ve fatura alınmadıkça, kayıtdışılığın boyutları artar.

4- Fiş almayan emekliye, ceza kesildiğinde, "Ama Başbakan emeklileri fiş ve fatura alma eziyetinden kurtardığını belirtmişti" demek, emekliyi vergi cezasından kurtarmaz.

Sonuç olarak, Türkiye, bir hukuk devleti. Ortada yasa varken, Başbakan dahi olsa, kimsenin sözü yasadan üstün olamaz.
X