Fırtına Vadisi için ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ hazırlanıyor - Rize Haberleri
Rize Haberleri

RİZE HABERLERİ

  Fırtına Vadisi için ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ hazırlanıyor

  DHA
  13 Mart 2017 - 15:36Son Güncelleme : 13 Mart 2017 - 15:37

  Fırtına Vadisi için ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ hazırlanıyor

  Muhammet KAÇAR/ ÇAMLIHEMŞİN, (Rize), (DHA) – RİZE’nin Çamlıhemşin-Ardeşen İlçeleri arasında kalan ve 4 ayrı koruma kararına rağmen kaçak yapıların yükseldiği; Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen Fırtına Vadisi’nde, ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ için çalışma başlatıldı.
  1994 yılında Milli Park, 1998 yılında ise doğal SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınan ve aynı zamanda belediye mücavir alanı olan Fırtına Vadisi, 2006 yılında da Bakanlar Kurulu Kararı ile 'Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi' ilan edildi. 1998 yılında Doğal SİT alanı ilan edilen vadi için yasaya göre valilik tarafından 2 yıl içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planı oluşturulması gerekiyordu. Ancak, aradan 19 yıl geçmesine rağmen vadi için imar planları hazırlanmadı. Koruma planlarının uygulanması halinde yapılaşma tipi ve yoğunluğunun ancak projeler dahilinde yapılabileceği Fırtına Vadisi’nde her geçen kaçak yapıların sayısı arttı. Yüzlerce kişi kaçak yapılaşmadan dolayı yargılandı ve ceza aldı. Vadide 6 ay önce kaçak olduğu gerekçesiyle işyerleri mühürlenen vatandaşlar ise eylem yapmıştı.
  YIL SONUNA KADAR HAZIRLANACAK
  Rize Valiliği İl Özel İdare Genel Sekreterliği’ne bağlı İmar Müdürlüğü tarafından Fırtına Vadisi’nde ‘Koruma Amaçlı İmar Planı’ için çalışma başlatıldı. Çalışma ile yapılaşma tipi ve yoğunluğu belirlenecek, hazırlanacak örnek projelerle vatandaşlara ev ve işyeri örnek modelleri sunulacak. Ruhsatsız yapılar yeni tip projelere göre dizayn edildikten sonra ruhsata bağlanacak. İmar planı hazırlandıktan sonra ise onay için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek. İmar Planının yıl sonuna kadar hazırlanacağı öğrenildi. 

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  RizeBugün17 ºCÇok Bulutlu
  • Cmts18 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts19 ºC
  • Salı16 ºC
  • Çarş17 ºC
  • Perş18 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı