Ege Haberleri

  Fırtına Foça’da 8 tekne batırdı

  Seyfi GÜL / FOÇA, (DHA)
  31.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Foça’da önceki gece etkili olan ve hızı saatte 70 kilometreyi bulan fırtına, biri günlük tur teknesi olmak üzere sekiz tekneyi batırdı.

  Balıkçı barınağının işletmecisi de olan Foça Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin, “Ulaştırma Bakanlığı’nca 2008’de yapılan barınağımızın maalesef dalgakıranı yok. Kuzey rüzgarlarına tamamen açık bir konumda bulunduğu için orta şiddette dahi esen kuzey rüzgarlarında burada konuşlu bulunan tekneler her seferinde zarar görüyor” dedi.

  Dalgakıran yok

  Aslında barınağın projesinde dalgakıran olduğunu bildiklerini belirten Çetin, “Ancak çevreciler barınağın yapım aşamasında buna karşı çıktı. Bu nedenle de Türkiye’de ilk defa dalgakıranı olmayan bir balıkçı barınağı Foça’da inşa edilmiş oldu. Deniliyor ki bu barınak çevreye duyarlı oldu, evet ama çevreye duyarlı barınağımız ne yazık ki her biri milli servet olan teknelerimize duyarsız durumda. Barınakta konuşlanan tekne sahipleri ve biz barınak işletmecisi olarak akşam yastığa başımızı koyduğumuzda rahat uyku uyuyamaz olduk. Acilen kuzey rüzgarlarına karşı barınağımıza bir dalgakıran yapılmasını istiyoruz. Aksi halde Foça’da sağlam tekne kalmayacak” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı