Gündem Haberleri

  Fırsatlar ülkesi Türkiye’ye yatırım

  Uğur ERGAN / ANKARA
  10.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Sezer’in Türkiye’nin ’fırsatlar ülkesi’ olduğunu söyleyerek yatırım beklentisini iletmesi üzerine Kral Abdullah, kurmaylarına özellikle turizm ve sağlık alanında araştırma yapılması talimatını verdi. Bu yatırımların 7-10 milyar dolar arasında olabileceği tahmin ediliyor.

  SUUDİ Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el Suud, kurmaylarına Türkiye’de özellikle turizm ve sağlık alanlarında yatırım imkanlarını araştırma talimatı verdi. Kral Abdullah’ın başta bu iki alan olmak üzere yatırım düşüncelerinin 7 ile 10 milyar dolar arası olabileceği ileri sürülüyor. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kral Abdullah ile görüşmesinde Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için fırsatlar ülkesi olduğuna dikkat çekerek, Suudi Arabistan’dan da Türkiye’ye yatırım beklediklerini vurguladı.

  ÖNCELİK TURİZM VE SAĞLIK

  Kral Abdullah da bunun üzerine hem Türk sermayesinin kendi ülkesinde, hem de Suudi sermayesinin Türkiye’de yatırım yapması için büyük gayret göstereceği sözü verdi. İstanbul’da Amerika’da da örnekleri bulunan, alışveriş ve spor merkezlerini de içeren bir sağlık kompleksi kurmayı tasarladığı belirtildi. Türkiye’nin güney sahillerinde başta golf olmak üzere değişik sportif aktivite yapma olanakları sunan dev tatil köyü projesi de bulunan Kral Abdullah’ın bu düşüncelerinin gerçekleşmesi durumunda, diğer bazı alanlarla birlikte yapacağı yatırımın 7 ile 10 milyar dolar arası değişebileceği savunuluyor.

  ASKERİ EĞİTİM İSTEDİ

  Kral Abdullah’la görüşmede iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin artırılması, bu kapsamda Türkiye’nin Suudi Arabistan Kraliyet Ordusu’na terörizmle mücadelede eğitim vermesi de gündeme geldi. İki ülkenin uluslararası terörizme karşı işbirliğini daha da artırarak sürdürmesinin önemine dikkat çekildi ve Kral Abdullah’ın heyetinde yer alan Suudi Arabistan MGK Genel Sekreteri’nin, Türk karşıtı Yiğit Alpogan’la da bir görüşme yaptığı öğrenildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı