Fırsatlar eşit olmalı

Hürriyet Haber
10.05.2011 - 13:52 | Son Güncelleme:

Ümit Boyner: “Nüfusumuzun yarısını oyunun dışında tutarak güçlü, kalkınmış bir ülke haline gelmenin mümkün olmadığını anlamalı ve kadınların konumlarını güçlendirmek için strateji geliştirmeliyiz”

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 10 yılda bir düzenlenen “BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı”nın dördüncüsü, Türkiye’nin ev sahipliğinde 9-13 Mayıs günleri arasında İstanbul'da gerçekleştiriliyor.    

Konferans kapsamında bugün, TÜSİAD, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi Ofisi, BM Kadın Ajansı ve Uluslararası Ticaret Merkezi’nin katkılarıyla “Kadınların Küresel Değer Zincirinde Yer Alması için İş Dünyası ve Kalkınma Örnekleri” başlıklı bir oturum düzenlendi.

Oturuma BM Kadın Ajansı Başkanı ve Şili’nin eski Cumhurbaşkanı Michelle Bachelet’in yanısıra, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuşmacı olarak katıldı.

EŞİT FIRSATLAR YARATILMALI        

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner oturum açılışında yaptığı konuşmada,  kadınların ekonomik yaşama katılımının ekonomik kalkınmanın destekleyici değil, yaşamsal bir unsuru olduğunu vurguladı. Kadınların istihdam oranının artışı ile yoksulluğun azaltılması, yüksek ekonomik büyüme ve daha iyi yönetişim arasındaki yakın ilişkiye dikkat çeken Boyner, "Bireyleri eşit katma değerli paydaşlar haline getirecek fırsatlar yaratmamız gerekiyor. Bu nedenle kadının toplum ve ekonomideki rolünün güçlendirilmesine öncelik verilmeli” ifadesini kullandı. Boyner, siyaset, özel sektör ve sivil toplumun önde gelenlerinin kadının ekonomik ve sosyal gelişimine öncelik vermesi ile bu alandaki farkındalığın artacağını vurguladı.

Hükümetler ve kamu kuruluşları ile özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının kadının ekonomik hayata entegrasyonu konusunu yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini belirten Boyner, Türkiye’de kadının istihdama katılımını artırmak için kapsamlı bir stratejiye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ümit Boyner, “Nüfusumuzun yarısını oyunun dışında tutarak güçlü, kalkınmış bir ülke haline gelmenin mümkün olmadığı anlamalı ve kadınların iş hayatındaki başarı hikayelerinin sayısını artırmak ve konumlarını güçlendirmek için strateji geliştirmeliyiz” ifadesini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen oturumun moderatörlüğünü BIAC Afrika Grubu Başkan Yardımcısı ve Turkcell Uluslararası Genişleme Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener yaptı. Oturuma Uluslararası Ticaret Merkezi, Kadın ve Ticaret Programı Geliştirme Müdürü Meg Jones, Uganda İhracat Teşvik Kurulu Direktörü Florence Kata ve Suteks Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜSİAD Kadın Erkek Eşitliği Çalışma Grubu Başkanı Nur Ger konuşmacı olarak katıldı. Toplantının kapanış konuşmasını ise Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı gerçekleştirdi.
 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı