İZMİR HABERLERİ

Fırsatçılara dikkat

Hürriyet Haber
05.10.2017 - 11:04Son Güncelleme :

Ege-Koop Başkanı Aslan bazı fırsatçı müteahhitlerin, ev sahibi olmak isteyenleri yüksek kar vaadiyle kandırdığını belirterek uyardı.

Hürriyet Haber

İZMİR’in Türkiye’nin her yerinden göç aldığını söyleyen Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, konut sektöründe bazı müteahhitlerin bunu fırsat olarak gördüğünü söyledi. İzmir’de inşaat yapılan alanlar azalırken faiz ve enflasyondaki artış nedeniyle inşaat metrekare birim maliyetlerinin de artığına dikkat çeken Aslan, arsa fiyatları fahiş derecede yükseldiğine dikkat çekti. Aslan, sektörde “Yap-Satçı” olarak bilinen bazı müteahhitlerin türediğini belirterek “Cebine üç-beş kuruş sermaye koyan bu kişiler, işyerlerini kapatıp arazilerine, ya da başka yerlerde yüksek oranlardaki kat karşılığı ile konut yapmaya başladı. Bunun için de inanılmaz yöntemlere başvuruyorlar. Konut inşa etmek için kimi yerde yüzde 50-60’a varan oranlarda kat karşılığı sözleşme yapıyorlar. Ancak ellerindeki kıt sermaye nedeniyle işçi alacaklarını, vergi ve sigorta primlerini dahi zar-zor ödüyorlar. Öte yandan yüksek kar elde etmek için de birbirleriyle amansız rekabete girişmiş durumdalar” dedi.

HER YÖNTEMİ DENİYORLAR

Vatandaşları uyaran Aslan, “Hane halkının tasarruf açısından ‘kârlı yatırım’ olarak konutu görmesi; bu ‘fırsatçı’ yap-satçıların iştahını kabarttı. Böylece iyi niyetle ev sahibi olmak isteyenlerin ‘tuzağa düşmemek’ için gereğinden fazla ‘duyarlı’ olacağı yeni bir süreç başladı” diye konuştu. Aslan şöyle devam etti: “Fırsatçılar, ‘aldatıcı’ reklamlarla konut satışı yapmaya çalışıyorlar, satamayınca bu kez de, ellerinde kalan konutları nakde çevirmek için ‘mal takası’ olan ‘Barter’ denilen yönteme başvuruyorlar. Bu sistemle ‘muvazaalı’ şekilde yakınları adına konut kredisi kullandırıyorlar, kredi çıkmazsa bu kez de inşaatın her alanında üretim yapan taşeronlar arasında ‘daire takasıyla’ işi çevirmeye çalışıyorlar. Yetkisiz, bilgisiz, fırsatçı kişilerin yap-satçı olarak sektöre girip ‘niteliksiz’ konut üretmesi, konutları satamaması ve konutların bir yıl içinde yüzde 50-60 oranında değerleneceği ‘kandırmacasıyla’ kabak vatandaşın başında patlıyor.

Etiketler: ege koop

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fırsatçılara dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:33
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı