« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Fırsatçı bunlar

6 maçlık cezamızın düşürülme olasılığını göz önünde bulunduran rakiplerimiz, bizimle deplasmanda yapacakları karşılaşmaları fikstürün başına aldırmak için çabaladı. Ulusoy, "Bu davranışları fair-play’e aykırı" diyerek tepki gösterdi.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME
2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde Türkiye’nin de yer aldığı (C) Grubu’nda fikstür belirleme toplantısı, beklendiği gibi büyük tartışmalara sahne oldu.

Gruptaki 7 ülkenin milli takım yetkililerinin katıldığı ve yaklaşık 7.5 saat süren toplantıda Türkiye’yi, Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy başkanlığında bir heyet temsil etti. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölümde gerçekleşen toplantıda anlaşma sağlanamamasının nedeni; gruptaki tüm takımların FIFA’nın Türkiye’ye verdiği 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasını bir fırsat olarak görmeleriydi.

Herkes kendini düşünüyor

FIFA Tahkim Kurulu’nun veya Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin cezayı indirme olasılığını göz önüne alan rakiplerimiz, bu nedenle Türkiye ile deplasmanda oynayacakları maçların fikstürün başına alınması için çaba gösterdi. Bu yönde gayret sarfeden ülkelerin başında, beklendiği gibi Türkiye ile birlikte favori ülkeler arasında yer alan Norveç ve Yunanistan geldi. İki ülkenin yetkilileri Türk heyetinin itirazlarına rağmen isteklerinin yapılması için uzun süre direndi.

Toplantıya öğle yemeği için verilen arada bir açıklama yapan Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, "Rakiplerimiz fair-play’e yakışmayacak şekilde, cezamızı kullanmak istiyorlar. Mağduriyetimizi kullanmaları fair-play açısından iyi değil" dedi.

Protokol imzalandı

Türk heyetinde yer alan Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, ise fikstür konusunda anlaşmaya varamadıklarını belirterek, "Herkes fikstürün kurayla çekilmesi konusunda protok imzaladı" dedi. Ve bu açıklamanın ardından kura çekimine geçildi. Kuradan duyduğu memnuniyeti "Yüzde 99 bizim istediğimiz gibi bir fikstür oldu" diyerek dile getiren Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy, şöyle konuştu:

Gönlümüzün kurası

"Anlaşamayınca, kura çekimine geçtik. Heyetimiz benim çekmemi istedi. Ben, Fatih Hocam çeksin istedim. Beni kırmadı, Türkiye adına çekimi kendisi yaptı. Tabii ki kura çekimi yaparken dualarımı ve pozitif enerjimi Fatih hocama yolladım. Her zaman olduğu gibi, grup çekimine nasıl duayla girdim ve gönlümün istediği gibi olduysa, bugün (dün) de Fatih hocama dualarımı yolladım. Bizim 7 saat mücadele verdiğimiz, fakat ülkelerin maalesef kabul etmediği fikstür, kura çekimi sonunda istediğimiz gibi oldu."

FİKSTÜR ÇEKİMİNDE NEDEN UZLAŞILAMADI?

YUNANİSTAN: Türkiye’nin cezalı olması nedeniyle ilk maçını Türkiye ile deplasmanda oynamak istedi. Diğer ülkeler buna itiraz etti.

NORVEÇ: Yunanistan gibi ilk maçını Türkiye ile yapmak istedi. Haluk Ulusoy’un "Davranışları Fair Play’e aykırı" açıklaması sonrası geri adım attı.

MAÇ PROGRAMI

TARİH MAÇ

2 Eylül 2006 TÜRKİYE (Bay)

6 Eylül 2006 TÜRKİYE-Malta

7 Ekim 2006 Macaristan-TÜRKİYE

11 Ekim 2006 TÜRKİYE-Moldova

25 Mart 2007 Yunanistan-TÜRKİYE

28 Mart 2007 TÜRKİYE-Norveç

2 Haziran 2007 B.Hersek-TÜRKİYE

6 Haziran 2007 TÜRKİYE (Bay)

8 Eylül 2007 Malta-TÜRKİYE

12 Eylül 2007 TÜRKİYE-Macaristan

13 Ekim 2007 Moldova-TÜRKİYE

17 Ekim 2007 TÜRKİYE-Yunanistan

17 Kasım 2007 Norveç-TÜRKİYE

21 Kasım 2007 TÜRKİYE-B.Hersek

YA ALMANYA YA FLORANSA

Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası Elemeleri’ndeki iç saha maçlarını; seyircili olması durumunda Almanya’da, seyircisiz olması halinde ise Floransa’da oynamak istediklerini söyledi.

MİLLİ Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri’nde A Milli Takım’ın iç saha maçlarını oynamayı düşündüğü yerler hakkında görüşlerini belirtti.

Terim, NTV’ye yaptığı açıklamada, FIFA Disiplin Kurulu’nun Türkiye’ye verdiği 6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasının ardından, FIFA Tahkim Kurulu ve ardından Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yapacakları itirazlardan alınacak sonuçlara göre strateji belirleyeceklerini söyledi.

Cezanın indirilmesi ve iç saha maçlarının en azından seyircili oynanması durumunda ilk tercihlerinin, gurbetçi vatandaşların çokluğu bakımından Almanya olacağını anlatan Terim, herhangi bir indirim olmaması durumunda ise seyircisiz iç saha maçlarını İtalya’da geçtiğimiz yıllarda bir dönem teknik direktörlüğünü yaptığı Fiorentina’dan dolayı Floransa’da oynayabileceklerini kaydetti.

Erdoğan&Şahin Haluk Ulusoy’la görüşecek

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’u 20 Şubat Pazartesi günü makamında kabul edecek. Başkan seçildiği kongrenin hemen ardından Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin’den randevu isteyen Ulusoy, FIFA’nın "6 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama" cezası vermesinden sonra da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep etmişti. Ulusoy’un iki talebi birleştirilerek kendisine tek bir görüşme randevusu verildi. Federasyon Başkanı, Başbakan Erdoğan ve Bakan Şahin tarafından 20 Şubat 2006 pazartesi günü saat 10.30’da Ankara’da eski Başbakanlık binasında birlikte kabul edilecek.

Bunları da Beğenebilirsiniz