ANKARA HABERLERİ

Firmalara kalifiye işçi çalıştırma zorunluluğu mutlaka getirilmeli

Hürriyet Haber
17 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 20:51

Ankara Valisi Kemal Önal "Kalifiye elemanı çalıştırmak ne kadar önemliyse kalifiye elemanı çalıştırma zorunluluğu getirmek de o kadar önemli" görüşünü dile getirdi. Önal, "Bunun üzerinde durup, o yasal zemini de oluşturmamız gerekiyor ki sanat erbabı iş bulsun. Bilinç seviyesi yüksek iş adamlarımız onlardan yararlanma yolunu arıyor ama geniş kesimlerde sıkıntı oluyor" dedi.

Hürriyet Haber

ANKARA Valisi Kemal Önal, kalifiye eleman çalıştırma zorunluluğu ile ilgili yasal zemin oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Önal, Ahilik Kültür Haftası dolayısıyla Ankara Esnaf ve Sanayi Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner’i ziyaret etti. Diğer oda başkanlarının da hazır bulunduğu ziyaret sırasında Önal, mesleki eğitimin önemine işaret ederek, bu konuda çalışmalar yaptıklarını anlattı. Bu eğitimden istenilen ölçüde sonuç alamadıklarını ifade eden Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

İstihdam sıkıntısı

"Bunun çok sebebi var. Öncelikle, teknik eğitime yönlendirmede sıkıntılarımız var. Yönlendirdiğimiz kişileri oradan mezun ettikten sonra istihdam etmede sıkıntılarımız var. İstihdam etme zorunluluğunda sıkıntılarımız var, çünkü iş adamlarımız daima ucuz işçi bulma yolundalar, kalifiye eleman biraz daha masraflı oluyor. Özellikle rekabet ortamında kalitesiz üretimi hedef alan iş kollarında kalifiye eleman çalıştırmak çok zor. Dolayısıyla oraya doğru çok fazla meyil olmuyor. Olmayınca bu sefer gerçekten kalifiye eleman ihtiyacı duyan reel sektörde de sıkıntılar oluyor."

Özel kurslar açıldı

Daha önce Kocaeli Valiliği görevinde bulunduğunu anımsatan Kemal Önal, depremin ardından çok sayıda kalifiye inşaat işçisine ihtiyaç duyulduğunu ancak bulunamadığını belirterek "Halk Eğitim Merkezlerini harekete geçirdik ve KOSGEB’in de yardımlarıyla özel kurslar açtık. Yüzlerce adam yetiştirdik her dalda. Bu rakam bini geçti" dedi.

Bölgenin yeniden yapılandırılması için ihaleler açıldığını ve Kocaeli’ne Türkiye’nin dört bir yanından müteahhit geldiğini anlatan Önal ancak bu müteahhitlerin, yetiştirdikleri kalifiye elamanları kullanmak yerine Anadolu’nun çeşitli illerinden "trenler dolusu" vasıfsız işçi getirdiğini kaydetti.

İstediğimiz sonucu alamadık

Müteahhitlere yönelik kalifiye işçi çalıştırma yönünde bir yasal düzenleme olmadığına işaret eden Vali Önal, "O zaman, hükümet emirlerine aykırı davrananlara yönelik TCK’nın 526. maddesine istinaden bir hükümet emri çıkarttım ve inşaatlarda belirli oranda kalifiye eleman çalıştırılması zorunluluğu getirdim. Nispeten uyguladık ama istediğimiz sonucu alamadık" diye konuştu.

"Kalifiye elemanı çalıştırmak ne kadar önemliyse kalifiye elemanı çalıştırma zorunluluğu getirmek de o kadar önemli" görüşünü dile getiren Vali Önal, "Bunun üzerinde durup, o yasal zemini de oluşturmamız gerekiyor ki sanat erbabı iş bulsun. Bilinç seviyesi yüksek iş adamlarımız onlardan yararlanma yolunu arıyor ama geniş kesimlerde sıkıntı oluyor" dedi.

Önal, Kocaeli’nde deprem sonrasında iş adamlarının kendilerini o günlere getiren kalifiye işçi ve ustalarını işten çıkarmadığını ve bundan dolayı yeniden ve hızla toparlanabildiklerini de anlattı.

Kazıcı: Kriz önlemede deneyimimiz yetersiz

ANKARA Yeminli Mali Müşavirler Odası Başkanı Sami Kazıcı, Türkiye’nin ekonomik krizlerle mücadeleyi bildiğini, ancak krizi önlemede çok deneyimi olmadığını belirtti.

Kazıcı yaptığı yazılı açıklamada, bütün dünyayı saran son krizin 1930 büyük ekonomik buhranından bu yana yaşanan en şiddetli ekonomik kriz olduğunu ifade etti ve Türkiye’nin de bu krizden etkilenmemesinin mümkün olmadığını savundu.

Kazıcı, "Alev bacayı sarmadan önlemlerimizi almak mecburiyetindeyiz. Gelişmelerin, olayların önünden koşmak durumundayız" dedi.

Krizi yoğun bir şekilde yaşayan ülkelerin banka mevduatlarına olan güvence limitlerini arttırdığına ya da sınırsız garanti getirdiğine dikkat çeken Kazıcı, ülkemizde de kaynakların yurt dışına kaymasını önlemek için mevduat garanti limitleri arttırılmasını veya tamamına güvence getirilmesini istedi.

Türkiye’nin çok yüksek cari açığı bulunduğunu da ifade eden Kazıcı, petrol fiyatları düşse, cari açıkta göreceli daralma yaşansa bile cari açığın bundan böyle finanse edilebilir olmasının zor olduğunu ileri sürdü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Firmalara kalifiye işçi çalıştırma zorunluluğu mutlaka getirilmeli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  16 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:02
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:52
  • Akşam
   19:53
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı