İZMİR HABERLERİ

Firmalara inovasyon karnesi verilecek

DHA
07.11.2017 - 11:24Son Güncelleme :

EGE Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Teknoloji ve Transfer Ofisi (EBİLTEM-TTO) tarafından geliştirilen ve Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu(ÜSİMP) aracılığıyla Türkiye genelindeki 15 Teknoloji Transfer Ofisi tarafından firmalara ücretsiz olarak sunulan hizmet, 35 dakikada uluslararası 24 parametrede firmaların inovasyon karnesini sunuyor.

DHA

 

“Firmanız ne kadar inovatif? Rakipleriniz karşısındaki durumunuz ne? Sektörünüzdeki durumunuz ne? Sorunlarınızı çözmeye nereden başlamalısınız? gibi daha pek çok soruya ÜSİMP İnovasyon Karnesi ile 35 dakikada online olarak yanıt bulmak mümkün. Firmalara ücretsiz olarak sunulan hizmet için ister bilgisayardan, ister cep telefonundan hazırlanan ankete yanıt vermek yeterli. Ege Üniversitesi EBİLTEM-TTO tarafından geliştirilen ve ÜSİMP tarafından lisanslanan hizmetten bugüne kadar 500’den fazla şirket yararlanırken, Ege Üniversitesi EBİLTEM-TTO aracılığı ile bu hizmeti alan 200’den fazla firmaya mentörlük hizmeti verildi, Avrupa’daki firmalar ile bağlantıya geçmeleri sağlandı, akademisyenler ile bir araya gelen firmalar üniversite-sanayi işbirliği içinde kontratlı anlaşmalar gerçekleştirdi. Yeni veya iyileştirilmiş ürün, hizmet veya üretim yöntemi geliştirmek ve bunlardan ticari gelir elde etmek amacı ile yürütülen tüm süreçleri kapsayan inovasyon, son yıllarda tüm sektörler için yükselen ve kazandıran değer haline geldi.

ŞİRKETİNİZİN DURUMUNU ÖĞRENİN

2000 yılından bu yana İnovasyon Karnesi hizmeti çalışmalarını sürdüren EBİLTEM-TTO Müdür Doç. Dr. SerdalTemel, firmaların neden bu hizmetten yararlanması gerektiğini şöyle açıkladı:

“Orta ve uzun vadede, strateji oluşturarak daha inovatif bir firma olmak için önce mevcut sorunların görülmesi, sonra bu sorunların çözülerek gelişme sağlanması gerekiyor. İnovasyon Karnesi hizmeti, firmanın Türkiye’deki, bölgesindeki, sektöründeki durumunu ve hatta firmanın kendi içindeki durumunu yine ondan aldığı bilgilerle uluslararası parametrelere göre değerlendiriyor. Bu değerlendirmenin birkaç çıktısı var. Öncelikle firma, kendi içindeki sorunları, birimler arası durumu hakkında bilgi edinmiş oluyor. Öte yandan da, sektörü, bölge ve ülke içindeki rakiplerine göre durumunu tespit etmiş oluyor. Bu sayede kendi içindeki sorunları çözüp inovasyon için gerekli altyapıyı hazırlama şansı elde ediyor. Sonrasında da verdiğimiz mentörlük hizmeti başta olmak üzere diğer hizmetlerden yararlanarak inovatifçalışmalar gerçekleştiriyor."

TÜRKİYE’NİN İNOVASYON KARNESİ OLUŞTURULACAK

Bugüne kadar İnovasyon Karnesi hizmetinden yararlanan firmaların verdiği yanıtlardan elde edilen sonuçları değerlendiren Doç. Dr. Serdal Temel, bu hizmetten elde edilen verilerle 3 yıl sonra Türkiye’nin inovasyon karnesinin ortaya çıkacağını söyledi. Sonuçları değerlendiren Temel, şu saptamalarda bulundu:

 “Radikal inovasyon daha önce hiç yapılmamış, dünya için yeni bir ürün veya hizmetin ortaya konulmasıdır. Diğer bir inovasyon türü ise süreç inovasyonudur. Süreç inovasyonu, mevcut ürün ve hizmetlerin üzerinde adım adım yapılan, bir dizi geliştirme ve iyileştirme faaliyetini içeren çalışmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bizler daha çok radikal inovasyon yerine süreç inovasyonu yapıyoruz, var olanı geliştiriyor, süreci iyileştirerek maliyeti aşağıya çekiyoruz. Maliyetleri aşağı çekiyoruz ama bir buluş yapıp ticari anlamda kazanç elde edemiyoruz."

 

 

Etiketler: izmir , Finans , Ekonomi

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Firmalara inovasyon karnesi verilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Kasım 2017 tarihinde saat 11 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Firmalara inovasyon karnesi verilecek haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı