Ege Haberleri

EGE

  Fırınlara şafak baskını

  Mehmed Hakkı ÖZBAYIR / MANİSA, (DHA)
  30.01.2012 - 15:03 | Son Güncelleme: 30.01.2012 - 15:38

  Manisa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, fırınlara sabah 06:00'da operasyon düzenledi. Kurallara uymadığı tespit edilen 24 fırına 169'ar TL cezai işlem uyguladı. Z

  Manisa'daki ekmek ve simit üretimi yapan firmalara Manisa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, bugün saat 06.00'da operasyon düzenledi. Zabıta Müdürü Aydoğan İra'nın da katıldığı operasyonlarda ekmek gramajı, hijyen, vergi levhası, taşıma kuralları gibi konularda incelemeler yapıldı. Eksikleri olan işletmelere, gerekli uyarılar yapıldı, daha önce uyarılan ancak eksiklerini gidermeyen işletmelere ise cezai işlem uygulandı. Denetimlerde 24 fırına Kabahatler Kanunu kapsamında 169'ar TL cezai işlem uygulandı.

  İra, "Halkın sağlığı herşeyden önemli"


  Ekmek ve simit üretimi yapan iş yerlerinin hijyen kurallarına uyup uymadığını, işletmenin üretim izninin olup olmadığına ve ürünlerin saklanma koşullarına dikkat ettiklerini ifade eden İra, “Bu konularda olumsuzluklar varsa uyarıyoruz. Gıda üretim yasasına aykırı üretim yapılmasını engelliyoruz. Denetimlerimizde çeşitli uyarılar da yapıyoruz. Bir sonraki denetimde daha önceki uyarıya uyulmamışsa cezai işlemi uyguluyoruz. Biz hem denetim yapıyoruz hem de esnafımıza bu konuda rehberlik ediyoruz. İşletmelerimizin birçoğu gerekli uyarılar yapıldıktan sonra eksikliklerini gideriyor. Amacımız vatandaşın sağlıklı gıdalarla beslenmesini sağlamak. Esnafımıza ceza yazmak ve herhangi bir işletmeyi kapatmak derdinde değiliz. Onlardan isteğimiz, kendi sofralarında bir gıdayı nasıl görmek istiyorlarsa vatandaşa da onu üretip satsınlar. Halkın sağlığı her şeyden önemlidir” dedi.

  İrsaliyesiz ekmeklere el kondu


  Denetimler sırasında bir ekmek fırınının önünde park halinde olan panelvan minibüsü de denetleyen ekipler, irsaliyesiz olduğu tespit edilen ekmeklere el koydu. Zabıta Amiri Mustafa Duman, araç sahibine uyarılarda bulunup, “Ekmeklerin taşınması ile ilgili Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın genelgesi var. Bu genelgede ekmeğin ne şekilde taşınacağı belirtiliyor. Siz ekmek taşıdığınız araçta, ekmeğin yanına sebze ve meyve de koymuşsunuz, bu yanlış. Ayrıca taşıdığınız ekmeklerin irsaliyesi de araçta bulunmak zorunda” diye konuştu. Operasyonların devam edeceği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı