KAYSERİ HABERLERİ

'Fırıncılar diplomalı olsun' önerisi

DHA
02 Mayıs 2017 - 17:53Son Güncelleme : 02 Mayıs 2017 - 17:54

'Fırıncılar diplomalı olsun' önerisi

DHA

KAYSERİ, (DHA) - TÜRKİYE Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Endüstriyel Fırıncılar Birliği Disiplin Kurulu üyesi Selim Açık, ülke genelinde okullu fırıncılığa geçişin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Açık, "Türkiye’de eğitimli fırıncılığa geçilmesi zorunlu hale gelmeli, halkımızın en çok tükettiği aynı zamanda en temel gıda maddesi olan ekmeğin emin ellerde üretilmesi gerekiyor'' dedi.
Federasyon Genel Başkan Yardımcısı Açık, sürekli hijyen, kalite, yabancı madde gibi sorunlarla haber konusu olan fırıncılığın artık eğitimli yapılması gerektiğini bildirdi. Açık, ekmeğin hammadde temininden üretimine, üretiminden sofralara gelene kadar geçirdiği aşamaların, bilinçli, eğitimini almış fırıncılar tarafından yapılmasının, halka gönül rahatlığı ile sunulmasının önemini vurgulayarak, ''Hastalığımızın tedavisinde kullanılan ilaçların reçete karşılığı halka sunulmasında 4 yıllık eğitimli eczacılık mesleğinin zorunlu olduğunu, bir eczanenin açılabilmesi için bu diplomaya sahip olunması gerektiğini hepimiz iyi biliriz. İlaçların üretimini eczacı diplomasına sahip kişilerin yapmasına rağmen, ilaçların barkod ve seri numaraları ile takibinin yapılmasının çok kolay olmasına rağmen, ilaç satış sektöründe bu zorunlu eğitimin çok yüksek puanlarla kazanılan üniversitelerden mezun olmuş kişilerin yapmasına karşılık, okur yazarlığı olmayan, hayatında hiç ekmek işinde bulunmamış kişiler, halkın en çok tükettiği, ana temel gıda maddesi olan ekmeği çok kolay, sıradan bir prosedür ile üretebiliyor. Yetkili mercilerce ruhsatlandırıldıktan sonra faaliyet yapabiliyor. Halbuki fırıncılık mesleği, en zor faaliyetin yapılabildiği bir meslek olmalı, fırıncılar, 4 yıllık eğitimini almalı. Halk sağlığından hammadde teminine her konuda bilgi sahibi olan kişilerce yapılmasına izin verilmeli'' diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden 'Fırıncılar diplomalı olsun' önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Mayıs 2017 tarihinde saat 17 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Fırıncılar diplomalı olsun' önerisi haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ağustos 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:35
  • Akşam
   19:30
  • Yatsı
   21:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı