Teknoloji Haberleri

  Firefox ile cepte devrim

  hurriyet.com.tr
  28.12.2009 - 12:05 | Son Güncelleme:

  Firefox, yeni planı ile cep telefonu yazılımlarını çok farklı bir boyuta taşımaya hazırlanıyor.

  Program yazanların önündeki en büyük engel, her telefon markası için ayrı bir yazılım kiti gerekmesi ve çevrimiçi uygulama satan sitelerin markalara özel olması. Programları geliştirenler bir ürünü tüm telefonlar için üretemiyorlar. Peki, bu yakında mümkün olabilir mi? Bir program geliştirilip, tüm telefonlarda kullanılır hale getirilebilir mi?

  Mozilla yeni mobil Firefox ile tam da bunu hedefliyor. Söylenenlere göre mobil Firefox, yani Fennec tüm telefon pazarında en hızlı Javascript'e sahip tarayıcı olacak. Mantık çok basit; uygulamalar telefon üzerinden değil tarayıcı üzerinden çalışacak. Böylelikle HTML ve javascript bilgisine sahip biri platform gözetmeksizin uygulama geliştirebilecek.

  Plan çok mantıklı gözükse de hala açıkları var. İnsanlar her daim internet bağlantısına sahip değiller ya da telefonlar her daim çekmiyor. Böyle durumlarda uygulamalar kullanılırken sıkıntı çekilebilir. Zaten Mozilla yetkilileri de konuya gerçekçi yaklaşıyorlar ve bu yeniliğin kullanılmasının zaman alacağını kabul ediyorlar.

  Fikirde açıkların olması ise aslında çok önemli değil. Çünkü cep telefonları artık hızlı internet bağlantılarına ve 3D grafiklere sahipler. HTML 5'in internetin sınırlarını zorlamasıyla birlikte tarayıcılar da gün geçtikçe daha güçlü hale geliyor. Bunlar göz önüne alındığında Mozilla kesinlikle doğru yolda ilerliyor.

  Mobil Firefox sürümünün önümüzdeki günlerde hazır olması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı