Gündem Haberleri

  Fire hesabı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  22.01.2015 - 02:39 | Son Güncelleme:

  AK Parti’nin yaptığı hesapların aksine, 4 eski bakanla ilgili Yüce Divan oylamasında parti içinde şaşkınlık yaratan fire ortaya çıktı. Firenin 10 civarında olması beklenirken, sayı Egemen Bağış’ta 48’e ulaştı. Parti grup başkanvekilleri, bu gelişmeleri gece Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na telefonla bildirdiler. Parti yönetimi, fireler konusunda genel bir analiz yaparken, ‘Yüce Divan’a sevk’ yönünde oy kullanan milletvekilleri için ayrı bir işlem yapmayı planlamıyor.

  TBMM Genel Kurulu’nda 11 saat süren Yüce Divan oylamasında, AK Parti içindeki fireler, parti yönetiminde şaşkınlığa neden oldu. Zafer Çağlayan’ın annesinin cenazesi nedeniyle katılamadığı oylamada, fireciler Egemen Bağış’ta 48’e çıktı. Muammer Güler’de fire 43, Çağlayan’da 38, Erdoğan Bayraktar’da 14 oldu. 10-15 civarında AK Parti milletvekilinin ağırlıklı olarak ‘boş oy kullanarak’ tavır göstermesini bekleyen parti yönetimi, firelerle ilgili analiz yapıyor. Yapılan ilk değerlendirmelerde, özellikle Çağlayan, Bağış ve Güler’in Yüce Divan’a gönderilmesi için kabul oyu veren 25-30 milletvekilinin büyük bölümünün yeniden aday gösterilmeyecek olan 3 dönemlikler olduğu iddia ediliyor. Çekimser, boş ve geçersiz oylar sayıldığında 48’e ulaşan fire, sadece parti yönetiminin değil, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da ilgisini çekti. Parti grup başkanvekilleri, oylamadaki gelişmeleri ve sonuçları gece telefonlarla 2 siyasiye bildirdiler. Partideki bu hava, gece oylamalara da yansıdı. AK Parti milletvekillerinin büyük bölümü, oylama pullarını kabine girmeden zarfın içine koydular. Bazı milletvekillerinin de ‘ret’ oyu kullandığını göstermek için beyaz ve yeşil pulları, parti yöneticilerine gösterdiği öne sürüldü. Parti yöneticileri, kabine girerek oy kullananlarla, açıktan oy kullananlar arasında bir değerlendirme yaptılar. Kabini tercih edenlerin çoğunluğunun, ‘kabul’ oyu verenler olduğu saptaması yapıldı.

  Fire hesabı

  Yüce Divan tebriki

  YÜCE Divan görüşmeleri sırasında Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar birbirinden uzak durdu, sadece oylama sonunda tokalaşarak birbirlerini kutladı. Sonuç açıklandığında ise Bağış ve Güler’i tebrik eden AK Partililere pek rastlanmazken, parti içinde firesi en az olan Bayraktar’ın etrafında kutlama halkası oluştu. Bayraktar’a muhalefet milletvekillerinden de “Yüce Divan’a sevkine gerek yoktur” oyu verildiği iddia edildi. Bayraktar’ın ise yakın çevresine kendisine verilecek oyların daha fazla olmasını beklediğini ve “Çuval beni aşağıya çekti” dediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı