Dünya Haberleri

  Fırçacı Hillary’yi yanlış tercüme yaktı

  Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON
  12.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başkent Kinşasa’da bir öğrencinin, Çin’in Kongo’ya verdiği borç konusunda eşi Bill Clinton’ın ne düşündüğünü Hillary Clinton’a sorması ve Hillary’nin verdiği sert yanıt tartışma yarattı.

  Kongolu öğrencinin sorusunun yanlış tercüme edildiği, öğrencinin Bill Clinton’ı değil Obama’yı kastettiği ortaya çıktı.
   Kongolu bir öğrencinin, “Dünya Bankası ve Çinliler’in ülkeye müdahaleleri söz konusu. Bay Clinton bununla ilgili ne düşünüyor?” sorusunu, “Eşim değil ben dışişleri bakanıyım” diye cevaplamıştı. 

  Washington’da günün esprisi Clinton

  Eski ABD Başkanı Bill Clinton’ın K. Kore’de 12 yıl ağır çalışmaya mahkum edilen iki Amerikalı gazeteciyi kurtarması Washington’da günün esprisi şöyle: “Clinton’ı, gazetecileri kurtarması için Kore’ye yolladık. Sonra da, bu iki kadın gazeteciyi Bill Clinton’dan kurtarması için Hillary’yi görevlendirdik.”

  Tecavüzün başkenti Gomo’ya gitti

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Afrika turu kapsamında gittiği Kongo’da ‘tecavüzün başkenti’ diye anılmaya başlanan ülkenin doğusunda asilerin kontrolündeki olan bölge yakınlarındaki Gomo’ya uçtu. ABD’nin asileri bastırması için finans desteği verdiği Kongo ordusunun bölgeye girmesiyle Ocak ayından bu yana tecavüzler iki, üç misli arttı. Tecavüz kurbanı Maria Bitondo isimli bir kadın, “Kadınlar, akşam 18.00’den sonra sokağa çıkmıyor. Askerler buradayken kimse güvende değil” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı