ELAZIĞ HABERLERİ

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Halk Buluşmaları Başlıyor

IHA
07.10.2015 - 13:43Son Güncelleme : 07.10.2015 - 13:44

FIRAT ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ DEKANI PROF.DR. MURAD ATMACA HALK BULUŞMALARI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

IHA

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murad Atmaca, sağlık konusunda halkı bilgilendirmek amaçlı “Halk Buluşmaları” toplantıları yapacaklarını söyledi.
Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murad Atmaca, düzenlediği basın toplantısı ile “Halk Buluşmaları” toplantılarına ilişkin bilgi verdi. Tıp Fakültesi olarak vatandaşa sağlık konusunda koruyucu olarak belli bilgilendirmeler yapmak için toplantı yapacaklarını belirten Atmaca, halka aktarılan yanlış bilgilerin yapılan toplantılarla giderileceğini kaydetti. Vatandaşlarla sağlıkta işbirliği yapmak istediklerini aktaran Prof. Dr. Atmaca, “Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak halk buluşmaları adı altında bir toplantılar zinciri başlatmayı planladık. Aslında hep söylenir ya, üniversite sanayi iş birliği, üniversite vatandaş işbirliği diye bizim Tıp Fakültesi olarak vatandaşla olan iş birliğimiz bu sağlık konusunda koruyucu olarak belli bilgilendirmeler yapmak. Çünkü üniversiteler bilgilerin üretildiği yerler ama bunlar insanlar için kullanıldığı zaman değerli hale geliyor. Bu düşünceden hareketle biz Tıp Fakültesi olarak bu tarz toplantıları başlattık. Devamı da gelecek” dedi.
İlk toplantının 9 Ekim saat 18:30’da Öğretmenevinde gerçekleştirileceğini kaydeden Atmaca, şunları söyledi:
“Halk buluşması olduğu için özellikle herkesin rahatlıkla ulaşabileceği bir yer olması açısından öğretmen evini tercih ettik. Bu toplantıda her yönüyle obezite olacak. Bu konuyla başlamamızın amacı devamında yapmayı düşündüğümüz toplantı konularını da içine alan mini bir anket yaptım. Orada obezite biraz daha ön plana çıktı. Bütün dünyada popüler olan bir konu. Sağlık Bakanlığının da bu konuda önemli projeleri var. Obezite giderek artan bir halk sorunu haline geliyor ve bu nedenle ilk toplantı konusu olarak daha ön plana çıktı. Bunun üzerine bizde bu konuyu seçtik. Bu konuda endokrinolojiden bir hocamız ve genel cerrahiden bir hocamız sunum yapacaklar. Bu toplantıda daha halka yönelik anlatım olacak. Soru cevap şeklinde de doğrudan vatandaşımız aklına takılan yerleri sorma imkanına sahip olacaklar:”
“TIBBA AYKIRI ÇOK YANLIŞ BİLGİLER VAR”
Obezite ile ilgili hastanelerine il dışından birçok hasta geldiğini de ifade eden Atmaca, şunları kaydetti:
“Bu tür cerrahi operasyonlarla ilgili yoğun bilgiler verilecek. İşin medikal, tıbbi kısmını, ortaya çıkış nedenleri ve kimlere obezite diyoruz bu konularla alakalı daha çok dahiliye endokrinoloji, iç hastalıkları anabilim dalı, endokrinoloji bilim dalından Yusuf hocamız bilgilendirmeler de bulunacak. Toplantı sırasında da konularla ilgili halkımızın isteğini gözleyebilmek için mini anketler uygulayabiliriz. Özelikle buradaki amacımız, halkımız değişik kaynaklardan, televizyonlardan ve gazeteden sağlıkla ilgili bazen maalesef yanlış bilgilerle donanabiliyor. Kaynağından öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu ben seyrederken şahsen hissedebiliyorum. Aslında bu düşüncede oradan ortaya çıktı. Bakıyorsunuz bitkisel tedavilerle ilgili, kanser ve gıdalarla ilgili çok yanlış bilgilendirmeler var. Tıbba aykırı çok fazla yanlış bilgilerin dönüp durduğunu görüyoruz. Bu nedenle bunu kırabilmek ve halkın doğrudan kaynağından bilgiyi elde etmesini sağlaya bilmek için bu tarz buluşmaların yararlı olacağını düşünüyorum. Halkımızı bu toplantıya özellikle bekliyoruz. Çünkü biz bu toplantıyı onlar için gerçekleştirdik. Doğrudan kafalarına takılan durumları da sorma imkanına sahip olacaklar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Elazığ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Elazığ ilinden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Halk Buluşmaları Başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2015 tarihinde saat 13 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Halk Buluşmaları Başlıyor haberi güncellenecektir.

ELAZIĞ İLÇELERİ
  ELAZIĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:27
  • Guneş
   06:05
  • Öğle
   12:26
  • İkindi
   15:51
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı