MALATYA HABERLERİ

Fırat Mermer Kümelenmesi Kuruldu

IHA
26.07.2015 - 11:14Son Güncelleme :

YEREL HABERLER MALATYA

IHA

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından finanse edilen Kümelenme Destek Programı kapsamında, Malatya Büyükşehir Belediyesinin girişimleri sonucunda Malatya’da önemli bir ekonomik değer olan mermer sektöründe kümelenme çalışması başlatıldı.
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Malatya Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde İnönü Üniversitesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Akçadağ İş Adamları ve Mermer Sanayi Geliştirme Derneği ile 26 firma temsilcisinin katılımı sonucunda Fırat Mermer Kümelenmesi’nin kurularak, proje başvurusunun yapıldığı belirtildi. Açıklamada, Malatya’nın zengin mermer yataklarına sahip olması ve buna bağlı olarak gerek il gerekse bölge genelinde çok sayıda firmanın faaliyet gösterdiği belirtilerek, Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından finanse edilen Kümelenme Destek Projesi’nden faydalanmak amacıyla Fırat Mermer Kümelenmesi’nin kurulduğu bildirildi.
Büyükşehir Belediyesinin proje ortakları ile sürekli toplantılar yaptığı, çeşitli araştırma ve fizibilite çalışmalarının gerçekleştirildiği ve sonuç olarak proje uygulama alanı için Akçadağ Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin seçildiği ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Bakanlığa sunulan proje kapsamında yapılacak yatırımlar ilimiz ve bölgemize hizmet verecek, aynı zamanda mermer sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacak. Proje kapsamında ana faaliyet olarak, mermer sektöründe atık oranının yüksek seviyelerde olduğu ve değerlendirilerek ekonomiye tekrar kazandırılması amacıyla Mermer Atık Geri Dönüşüm Tesisi kurulması planlanıyor. Proje içerisinde ayrıca sektörde ara eleman yetiştirme amaçlı eğitim merkezi kurulması, ürün sergileme alanı hazırlanması, kümelenme birlikteliği tanıtım faaliyetlerinin yapılması ve tesisin enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaya yönelik yatırımlar yer alıyor” denildi.
Öte yandan 5 yıllık bir yatırım süresi öngörülen proje için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından toplam 15 milyon 417 bin lira talepte bulunulduğu dile getirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Fırat Mermer Kümelenmesi Kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Temmuz 2015 tarihinde saat 11 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fırat Mermer Kümelenmesi Kuruldu haberi güncellenecektir.

  MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:23
  • Guneş
   07:04
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:03
  • Akşam
   17:20
  • Yatsı
   18:50
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı