ADIYAMAN HABERLERİ

Fırat, Güneş Panellerinin Önemine İşaret Etti

IHA
29.07.2015 - 16:11Son Güncelleme :

ADIYAMAN TİCARET BORSASI BAŞKANI MAHMUT FIRAT, GÜNEŞ ENERJİ PANELLERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

IHA

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, çiftçilerin düşük ücretle sulama yapabilmesi için güneş enerji panellerinin çok önemli olduğunu vurgu yaptı.
Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, çeşitli bakanlıkların desteğiyle 7 örnek proje kapsamında güneş panellerinin 7 milyon TL’ye ihale edildiğini belirtti.
Çiftçilerin sürekli ödeme yapmaktansa bir defaya mahsus ödeme yapmaları ve öbür boyu bu panellerden faydalanabileceğini kaydeden Fırat, “Sulama konusunda elektrik fiyatları yüksek olduğu için çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla sulama yaptıkları zaman zarar etmekteler. Sulama için kullanılan elektrik fiyatları yüksek olunca çiftçilerimiz tarlalarına eklemiş oldukları üründen kar elde etmemekte. Bu sebeple elektrik fiyatları oldukça yüksek olduğu için çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla sulu tarımı tercih etmemekteler. Şanlıurfa’da barajın suyuyla sulama yapıldığı için giderler pek te fazla değil.
Çevre illerdeki motopompaj fiyatları ile ilimizdeki fiyatlar aynı değil. Baraj suyu kendiliğinden cazip bir şekilde gittiği için elektrik tüketimi gibi bir durum söz konusu değil. Çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla ve motopompaj imkanlarıyla arazilerini suladıkları zaman elektrik faturaları kabarık geliyor. Samsat ilçemizde bulunan ve ilimizin tek motopompajı olan motopompaj 28 bin dönümü sulamak için yapılan bir projeydi. Bu motopompaj kapandığı için farklı alternatiflere başvuruldu. Bu konuda çok ciddi sıkıntılar yaşanmıştı. Siyasilerimizin de bu konuya eğilmeleriyle çeşitli bakanlıkların desteğiyle 7 örnek proje kapsamında güneş panelleri 7 milyon TL’ye ihale edildi. Buradaki amaç çiftçilerin düşük ücrete arazilerini sulayabilmeleridir. Bu proje normal sulamada ortaya çıkan hesapları yüzde 60 oranından aşağıya çekecektir. Bu proje ilimizde hayata geçerse Türkiye’de farklı alanlarda da bu tür çalışmaların startı verilecektir. İlimizde örnek bir çalışma yapılmakta. Bu konuda ihaleler yapıldı. Bu projenin hayata geçmesi birkaç ayı bulacaktır. Bu proje hayata geçerse Türkiye’nin farklı yerlerinde de aynı şekilde bu proje hayata geçecektir. Türkiye’de elektrikle çalışan çok sayıda paneller var. Bu tür yatırımlar ilk etapta test edilmekte. Çiftçilerimiz sürekli olarak ödeme yapmaktansa bir defaya mahsus olarak ödeme yaptıkları vakit öbür boyu bu panellerden faydalanabileceklerdir. Sulu tarım Adıyaman’ın olmazsa olmazı olduğu için bu proje ilimiz açısından oldukça önemli bir projedir. Ve bu proje çiftçilerimiz açısından müjde niteliğindedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adıyaman haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adıyaman ilinden Fırat, Güneş Panellerinin Önemine İşaret Etti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fırat, Güneş Panellerinin Önemine İşaret Etti haberi güncellenecektir.

  ADIYAMAN NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   12:22
  • İkindi
   15:24
  • Akşam
   17:48
  • Yatsı
   19:12
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı