Dünya Haberleri

DÜNYA

  Firari '17 Kasım' teröristi Ksiros yakalandı

  CİHAN
  04 Ocak 2015 - 11:34Son Güncelleme : 04 Ocak 2015 - 11:41

  Yunanistan’da 1975-2002 yılları arasında Türk, İngiliz ve Amerikan diplomatların da aralarında bulunduğu 6 cinayet ve çok sayıda bombalı saldırı gerçekleştiren “17 Kasım” terör örgütünün baş tetikçilerinden biri olan firari durumdaki Hristodulos Ksirosyakalandı.

  Yunan anti terör birimi, 17 Kasım terör örgütü üyesi 57 yaşındaki Ksiros'u Atina yakınlarındaki Anavisso'da bugün öğlen saatlerinde yakaladı. Ksiros, hücre olarak kullandığı evden çıkmaya çalışırken polisler tarafından kıskıvrak ele geçirildi.

  Ksiros'un sahte kimlikle 3 ay önce kiraladığı evde yapılan aramada bir silah bulundu. Polis, başka silah ya da patlayıcı bulunup bulunmadığına ilişkin araştırmalarını sürdürüyor. Ksiros'un büyük bir terör saldırısına hazırlandığı belirtiliyor.
  Firari 17 Kasım teröristi Ksiros yakalandı
  Polisin, Ksiros'a kendisi ile irtibatı olan bir kişiyi takibi sonucu izine ulaştığı belirtildi. Polisin verdiği ilk bilgilere göre Ksiros'un saçlarını sarıya boyadığı ve bıyık bıraktığı görüldü.

  Firari 17 Kasım teröristi Ksiros yakalandı ’17 KASIM’ TERÖRİSTİ FİRAR ETTİ

  Bu arada Kamu Düzeni Bakanı Vassilis Kikilias, Ksiros'un başarılı bir operasyonla yakalanması üzerine polisi tebrik etti.

  Hristodulos Ksiros, geçen yıl Noel bayramı dolayısıyla aldığı 9 günlük özel izinle Pire’deki Koridalos Cezaevi’nden çıkmış, ancak daha sonra kayıplara karışmıştı

  Adını Yunanistan'da 1973'te ABD destekli askeri cuntaya karşı başlatılan öğrenci isyanından alan 17 Kasım örgütü, aralarında Atina’daki Türk Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü (1991) ve Müsteşar Ömer Haluk Sipahioğlu’nun (1994) da bulunduğu 23 kişiyi öldürmüştü. Örgütün Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği görevlilerine yönelik saldırılarında, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ateşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım da yaralanmıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı