« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Firar Diploması

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Uzun yıllar yazılarımı, ‘‘Avcı Gözüyle’’ şapkası altında yazdım. Nezih Alkış müdürümün tasarruf ilkelerine bağlılığından olsa gerek! Avcı gözümüzü çıkardılar. Ancak elinde tüfek, hayvan peşinde koşturanlardan ziyade, gözümün ulaştığı, aklımın erdiği yere, doğaya, insanlığa ve hayvanlar alemine hizmet içeren konuları 40 yıllık sporcu kimliğimle yazmama da ustalarım gözlerini yumdular. Hattı zatında her hafta değişik bir konu ile örtüşen ilginç bir konuk, okurlarımın ilgisini çekerken, isteri krizine girmiş eli tüfekli avcı bozuntularını da çılgına çeviriyor. Doğrusu pek keyifleniyorum. Zira beni kovalamaktan, beni yazıp eleştirmekten, çevrelerine zarar verecek zamanı bulamıyorlar, hem de berbat edebilecekleri güzellikleri görmeye kafalarını çeviremiyorlar.

Geçen hafta Ayvalık'ta genç bir hanım okurum yolumu kesti. Başlangıcı ürkek ve üzgün, sonlarına doğru haykırışa dönüşen ifadesiyle, tanığı olduğu trajediyi, ayak üstü dile getirdi; Balıkesir'de açık öğrenim sınavına girmiş, elleri kelepçeli bir mahkumu getirip yanına oturtmuşlar. Jandarmalara, ‘‘suçu nedir’’ diye meraklanıp sormuş; Erdim SERTOĞLU'nun idamlık katili demişler. Sınav kağıdına ne yazdığımı bilemiyorum, şayet başarılı olabilmişsem, sınav boyunca kulaklarımdan gitmeyen Erdim'in flütünün sihirli melodileri eşliğinde olmuştur, diyerek yanımdan kuş gibi uçup gitti. Ama beni de olduğum yere göçertti. Bir sigara yakıp kaldırımın kenarına oturdum ve düşünmeye başladım. 1978 yılında ülkücü gençlik adına kahvehane taramaktan 8.5 yıla mahkum olup, 2.5 yıl yattıktan sonra çıkıp benim oğlumu kurban edene kadar kimbilir daha kaç kişiyi Kaz Dağları'na gömen, ‘‘İdam kararı da Yüce Yargıtay'dan onanmış’’ cani, gelecek dünyasında yüksek öğrenimli olmak istiyor. Belki milletvekilliği, belki de bakanlık düşlüyor. Tabii ki asılacağını hiç aklına getirmiyor! Ayrıca tanrı katı için bu zahmetlerine hiç gerek yok. Cahili de, tahsillisi de şayet günahkar ise cehennemin aynı ateşinde harman oluyor. Tahsillidir diye mangal közüne oturtulmuyor. Bu katilin niyeti, ilim irfan değil! Sınavlara gidip gelirken bir fırsatını bulup tüymek! Anlayacağınız, ‘‘Firar diploması’’ peşinde! Harç bedelini bulmakta ailecek zorlanmazlar!

‘‘Koçum askerlerim’’ Şemdin Sakık denen canavarı, tereyağından kıl çeker gibi alıp ülkemize getirdiler. Yüzlerce ölüm fermanının zanlısına eminim ki, kağıt üzerinde kocaman bir idam hükmü verilecek, hayali infazına kadar da, belki daha birçok Genelkurmay Başkanı emekli olacak, Başbakanlar. Hükümetler ve Devlet Başkanı dahi değişecek, küllenen zaman içerisinde acaba bu cani de ötekiler gibi savcılıktan temiz adli sicil belgesi alıp sınavlara girmek istiyorum diyecek mi? Madem ki mahkumlardan sicil belgesi aranmıyor! Henüz ağzı süt kokan pırıl pırıl üniversite aday gençliğinden neden isteniyor! Anlamak mümkün değil. Olmaz, olmaz demeyin, bal gibi oluyor işte!


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler