ANTALYA HABERLERİ

Finike'de arı ölümleri toplantısı

DHA
28.03.2017 - 09:56Son Güncelleme :
DHA

 

Suat SÖĞÜT/FİNİKE, (DHA) - ANTALYA'nın Finike İlçesi'nde arı ölümleriyle ilgili toplantı yapıldı.

Antalya Arıcılar Birliği ve ilçe temsilciliği tarafından Finike Ziraat Odası salonunda düzenlenen toplantıya Uludağ Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ertan Güneş, Antalya Arıcılar Birliği Başkanı Yücel Turan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Şenay Ersönmez, Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Arıcılar Birliği Finike Temsilcisi Hasan Koyuncu ile Finikeli bal üreticileri katıldı.

Görüş alışverişi yapılan toplantıda; üreticiler arı ölümleri, ilaçlama, kovanlara yer bulma ve arıcılıkla ilgili çeşitli sorunları dile getirdi. Dr. Ertan Güneş, üreticilerin, birlikler ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği yaparak arı hastalıkları konusunda toplu mücadele yapması gerektiğini kaydetti. Güneş, ayrıca arı ölümlerine neden olan hastalıkların tespiti için çalışma yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

Arı hastalıkları ile mücadele konusunda bilgi aktaran Antalya Arıcılar Birliği Başkanı Yücel Turan, birlik olarak ruhsatlı bile olsa kimyasal ilaç kullanımını kesinlikle tavsiye etmediklerini kaydetti. Kumluca ve Finike'den arı ölümleriyle ilgili şikayetler aldıklarını belirten Turan, "Öncelikle buradaki arı ölümleri acaba araziye atılan ilaçlardan mı, yoksa arıcılıkla ilgili kullanılan ilaçlardan mı, arı hastalıklarından mı, ilaç kullanım hatasından mı kaynaklanıyor belirlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Antalya Arıcılar Birliği Finike Temsilcisi Hasan Koyuncu da Antalya genelinde 1500'ü aktif olmak üzere yaklaşık 2 bin 500 arıcı bulunduğunu anlattı. Finike'de 240 arıcı olduğunu belirten Koyuncu, arı ölümlerinin bu sene ilçede daha yoğun olduğunu, üreticilerin bir çoğunda arı kaybı olduğunu kaydetti. Koyuncu, narenciye çiçekleme döneminde kırmızı örümceğe karşı yapılan ilaçlamanın arı ölümlerinde etkili olduğunu belirtti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Finike'de arı ölümleri toplantısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2017 tarihinde saat 09 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Finike'de arı ölümleri toplantısı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı