ANTALYA HABERLERİ

Finike'de 3 bin ton nar elde patladı

Pelin GEL/HÜRRİYET
04.11.2017 - 15:55Son Güncelleme :

Nar üretimiyle adından söz ettiren Antalya’nın Finike İlçesi’nde yağmur ve ruhsatsız ilaçta yaşanan sıkıntı nedeniyle 3 bin ton nar dalında patladı. Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, tüccarın narın kilosunu 50 kuruştan nar suyu fabrikalarına satmak zorunda kaldığını açıkladı. 

Pelin GEL/HÜRRİYET

PORTAKALI ile dünyaca üne sahip olan Finike nar üretimiyle de adından söz ettiriyor. Nar hasadının sona erdiği ilçede yağmur ve ruhsatsız ilaç sorunu nedeniyle 3 bin ton nar dalında kaldı. Üreticinin narların kilosunu 1,30’dan tüccara sattığını belirten Finike Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, “Üreticiden çok bu yıl tüccar zarara uğradı” dedi.

Finikede 3 bin ton nar elde patladı

İLAÇ SORUNU     

Bu yıl ruhsatsız ilaçla ilgili sıkıntı yaşadıklarını aktaran Halil Sarıçobanoğlu, şöyle konuştu: “Narlar toplandıktan sonra mantar olmasın diye ilaçlı suya batırılır ve 3 gün bekletildikten sonra kurutulup buzhaneye konur. Narları korumak için kullandığımız ruhsatsız olarak satılan ilaç nedeniyle geçen yıl ihracattaki mallarda kalıntı çıktığını söylediler. İlaç bu yıl yasaklandı. Fakat ilacı kullanmadan narları depoya koyarsak çürür kalır. Nar toplama mevsiminde durumu yetkililere bildirdik ve ruhsatlı ilaç istedik. Ruhsatlı ilaç 10 gün gecikmeli geldi. Yağmurda yağınca 3 bin ton dalında patladı.” Bölgedeki bir tüccarın 1000 ton nar aldığını ancak 400 tonunu depoya koyabildiğini açıklayan Sarıçobanoğlu, “600 ton nar o tüccarın elinde patladı. Patlayınca 50 kuruştan nar suyu fabrikasına verdi” diye konuştu.

İHRAÇ KAPISI AÇILMALI

Şu anda narların Ukrayna, Bulgaristan ve Moldovya’ya ihraç edildiğini bunun yeterli olmadığını belirten Sarıçobanoğlu, “Devletimizin ihracat kapısı açması gerekiyor” dedi. 2013 yılında narenciyenin dalında kaldığını anımsatan Sarıçobanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2016’daki fiyatlar çok düşüktü. Narın kilo fiyatı 40 ila 60 kuruş arasındaydı. Bu yıl ise 1,5 lirayı buldu. Normalde Finike’de 150 bin ton narenciye üretilirken bu yıl 200 bin ton narenciye üretildi. Bir çok bölgede tonaj fazlalığı var. Eğer Rusya’ya ihracat açılmazsa 2013 yılında yaşadığımız felaketi yine yaşarız. Bize pazar bulsunlar.”

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Finike'de 3 bin ton nar elde patladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Kasım 2017 tarihinde saat 14 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Finike'de 3 bin ton nar elde patladı haberi güncellenecektir.ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

02 Eylül 2018, Pazar
 • İmsak
  04:58
 • Guneş
  06:22
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:40
 • Akşam
  19:33
 • Yatsı
  20:51
Sayfa Başı