ORDU HABERLERİ

Fındıkta ‘Filiz Güvesi’ Uyarısı

IHA
07.09.2015 - 14:05Son Güncelleme :

ORDU GIDA TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ, FINDIK ÜRETİCİLERİNİ ‘FINDIK FİLİZ GÜVESİ’NE KARŞI UYARILDI.

IHA

Ordu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, fındık üreticilerini ‘Fındık Filiz Güvesi’ne karşı uyardı.
Fındık ürününe yönelik önemli zararlılarından biri olan, ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkan fındık filiz güvesinin, Eylül ayından itibaren larvalar halinde ortaya çıkabileceği uyarısında bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bir larvanın 5 ayrı sürgünü kurutacağına dikkat çekti.
Bu zararlıya karşı ilaçlamaya karar vermeden önce bulaşık olan bahçelerde bir ön sayım yapılarak mücadeleye gerek olup olmadığına karar vermek gerektiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“İlaçlı mücadeleye karar verildikten sonra 1-10 dekar olan bahçelerde 10 ocak, 11-30 dekar olan bahçelerde 20 ocak ve 30 dekardan büyük bahçelerde 30 ocak işaretlenir. Her işaretli ocaktan alt, orta ve üst kısımlarından 10’ar olmak üzere toplam 30 yaprak alınıp, zarar belirtisi olanlar sayılır. Zarar görmüş yaprak sayısı yüzde 15 olduğunda kimyasal mücadele yapılır. Larvaların erkek organlara veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcına (Eylül sonları) kadar ilaçlama yapılmalıdır.”
Açıklamada ayrıca, fındık filiz güvesine karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat ederek teknik tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmalarının mücadeledeki başarıyı artıracağına dikkat çekildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Fındıkta ‘Filiz Güvesi’ Uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 14 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fındıkta ‘Filiz Güvesi’ Uyarısı haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:56
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   12:25
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:51
  • Yatsı
   19:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı