TRABZON HABERLERİ

Fındıkta "don tehlikesine karşı" sigorta önerisi

AA / Atilla Kurtoglu
20.02.2015 - 11:42Son Güncelleme :

- Hava sıcaklıklarındaki değişkenliğin, ticari değeri yüksek fındıkta hasara neden olabileceği, üreticilerin zarara uğramaması için mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerektiği belirtiliyor - Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gülbay: - "Don olayından etkilenmemek için tarım sigortası çok önemli. Tarım sigortası yaptıran çiftçilerimizin ürünleri güvence altındadır"

AA / Atilla Kurtoglu

TRABZON (AA) - ATİLLA KURTOĞLU - Hava sıcaklıklarındaki değişkenliğin, ticari değeri yüksek fındıkta hasar oluşturabileceği, üreticilerin zarara uğramaması için mutlaka tarım sigortası yaptırmaları gerektiği belirtiliyor.

Dünya fındık üretiminde ilk sırada olan Türkiye'de zirai donun ürünü ve dolayısıyla üreticileri olumsuz etkilemesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2006 yılından bu yana fındık çiftçilerinin ürününe sigorta kapsamında destek verilmeye başlandı.

Trabzon Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Gülbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz'de fındık tarımının, ekonomik açıdan en büyük geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Tarım sektörünün, dünya nüfusu açısından taşıdığı kritik önemin yanı sıra sosyal, siyasal, ekonomik ve kişisel risklerden de yüksek düzeyde etkilenmekte olduğunu belirten Gülbay, "Bu amaçla, 5363 Sayılı Tarım Sigortaları Kanunu 1 Haziran 2006'dan itibaren uygulanmaya başlandı. Artık çiftçilerimiz ürünlerini, hayvanlarını, seralarını devlet desteği güvencesiyle sigortalayabiliyorlar. Sigorta primlerinden don teminatına karşılık gelen primin üçte 2'si, dolu paketine karşılık gelen primin de yarısı devlet tarafından karşılanmakta" dedi.

- "Mağduriyet yaşamamak için tarım sigortası şart"

Fındıkta tarım sigortası yaptırmak için son başvuru tarihlerinin don teminatı için 5 Mart olduğunu vurgulayan Gülbay, "Çiftçilerimizin herhangi bir olumsuzluk olduğunda mağduriyet yaşamamaları için tarım sigortasını mutlaka yaptırmaları gerekmekte. Tarım sigortası yaptırmayan üreticilerimiz, 2090 sayılı kanun kapsamında, tabii afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak devlet yardımlarından istifade edemeyecektir. Don olayından etkilenmemek için tarım sigortası çok önemli. Tarım sigortası yaptıran çiftçilerimizin ürünleri güvence altındadır" diye konuştu.

Gülbay, fındık ve diğer ürünlerde meydana gelebilecek don olayına karşın bitkisel ürün sigortalarına ilişkin, "Bitkisel ürünlerimiz için çiçeklenme ve ürün döneminde poliçelerde belirtilen şartlarda, fındık, kivi ve cevizde meydana gelen don, dolu, yangın, heyelan, sel, deprem, fırtına ve hortum teminatları paket halinde çiftçilerimize sunulmaktadır. Çiftçilerimiz, istediği paketi seçerek ürünlerini güvence altına alabileceklerdir" ifadesini kullandı.

Cahit Gülbay, üreticilerin tarım sigortası için İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olup ya da mevcut kayıtlarını güncelleyip, ardından yetkili sigorta şirketlerinin acenteleri aracılığıyla sigorta yaptırabileceğini kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Fındıkta "don tehlikesine karşı" sigorta önerisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Fındıkta "don tehlikesine karşı" sigorta önerisi haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   07:05
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   14:51
  • Akşam
   17:09
  • Yatsı
   18:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı