Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Fındıklı'ya tepki yağıyor

  HÜRRİYET DÜNYASI / ANKARA
  09.07.2012 - 12:44 | Son Güncelleme:

  Polis Akademisi Başkanlığı’na atanan Prof. Remzi Fındıklı, 'Hasılı Kelam/Özlü Sözler' adıyla bir kitap yazdı. Kitabında siyasetten, askerlere, kadınlara ve dinlere ait ilginç görüşler ortaya koydu. Kitapta “Batı, terbiye edilmemiş bir attır, 15’inde kız ya erde, ya yerde olmalıdır, fakirin aklı olsa, fakir olmazdı, erkeğin göbeklisi kadının da bebeklisi makbuldür, demokrasi vasat insanlar yönetimidir” gibi ‘özlü sözler’ bulunuyor. Fındıklı'nın görüşlerine tepki yağdı.

  Hükümetin kısa süre önce Polis Akademisi Başkanlığı’na atadığı Fındıklı’nın son kitabında, birçok konuda dikkati çeken ifadeler kullandığı ve tanımlamalar yaptığı ortaya çıktı. Fındıklı, kitabının önsözünde, “Bu eser çalakalem, bir anda makaslanarak yazılmış bir çalışma değil. Denizde inci ararcasına uzun bir birikim, titiz bir çalışma ve emeğin ürünüdür” dedi. Fındıklı'nın bu 'özlü sözleri' çok tepki çekti.

  '15'inde kız ya erde ya yerde olmalıdır'
  BUNLARI SÖYLEYEN POLİS YETİŞTİRİYOR!

  "AKLI UÇKURUNDA OLANLARIN SÖZLERİ"
   
  CHP Isparta Milletvekili ve eski Vali Ali Haydar Öner, Polis Akademisi Başkanlığı'na atanan Prof. Remzi Fındıklı'nın kitabında yer alan sözlerle ilgili olarak, "Aklı uçkurunda olanların sözleri, terbiyesizlik" dedi.
   
  Öner, Fındıklı gibi düşüncelere sahip birinin böylesine önemli bir göreve atanmasının, AK Parti döneminde emanetin ehline verilmediğinin göstergesi olduğunu iddia etti. Hz. Muhammed'in, "İşi ehline verin" hadisini anımsatan Öner, "Ama bu hükümet döneminde hiçbir iş ehline verilmedi. ÖSYM'ye de soruları çaldıran, soruları yandaşlarına verdiği iddia edilen kişiler getirildi. Benden olsun, çamurdan olsun anlayışıyla devlet görevlerine atama yapılmaz. Bu tür atamalar onları da batırır, memleketi de" dedi.

  "SEÇME SAPMALAR VAY HALİMİZE"
   
  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise Fındıklı'nın sözlerini 'seçme sapmalar' olarak değerlendirdi. "Saçma sapan sözler. Böylesine kariyeri olan birinin böyle bir kitap yazması batıl düşüncelerin ifadesinden başka bir anlam taşımıyor" diye konuştu.
   
  "Polis Akademisi eğer bu sözlerden hikmet çıkaracak şekilde polis yetiştirecekse, vay halimize" diyen Vural, hükümeti Fındıklı'yı hangi meziyetlerinden dolayı bu göreve atadığını açıklamaya davet etti. Toplumun huzurunu, güvenini, hukukunu sağlayacak polislerin başına böyle bir ismin getirilmesinin Polis Akademisi'ne de Emniyet Teşkilatına da güveni zedeleyeceğini söyledi.
   
  ''KİTABINI OKUYACAĞIM''

  Yurt Partisi Genel Başkanı ve eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ise Fındıklı'yı tanımadığını, kitabını da okumadığını belirterek, "Bu durumda bir değerlendirme yapmam doğru olmaz. Ancak sözler bana da ilginç geldi. Bu nedenle kitabını okuyacağım" dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı