Gündem Haberleri

  Fındık köyünde AKP kurşunları

  Zafer TOKUŞ, DHA
  16.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sakarya'nın Kocaali İlçesi’ne bağlı Yalpankaya Köyü’ne önceki akşam seçim propagandası için giden AKP İlçe Başkanı Lütfü Bayraktar ve yanındaki partililer büyük bir tepkiyle karşılaştı. Hükümetin fındık politikasını eleştiren köylülerden bazıları "Ne yüzle geliyorsunuz" diyerek tepki gösterince, AKP’li grup köyden ayrıldı.

  Yalpankaya Köyü’ndeki tepkiden sonra bu kez komşu köy Görele’ye geçen AKP İlçe Başkanı Lütfü Bayraktar ve yanındakiler, köy kahvesinde propaganda çalışmasına başladı. Kahvede bulunanlar tıpkı Yalpankaya’da olduğu gibi hükümetin fındık politikası nedeniyle AKP heyetine tepki gösterdi. "7 YTL’lik fındığı 2 YTL’ye düşürdünüz. Şimdi seçim var diye yine 5 YTL yaptınız" diyen köylüler AKP İlçe Başkanı Bayraktar ve yanındakilere, "Buraya misafir olarak geldiyseniz oturun çayımızı için ancak siyaset konuşmayın" dedi.

  Ortamın gerginleşmesi üzerine AKP’li grup köyden ayrılmaya karar verdi. Geldikleri araçlara binen AKP’liler köyden ayrılırken, akşam karanlığında silah sesleri yankılandı. Köylüler, AKP’lilerin araçlarına binerken tabancalarını çekip havaya ateş açtıklarını söyleyerek, jandarmaya ihbarda bulundu. Görele Köyü’ne gelen jandarma ekibi iki ayrı tabancadan atılan 29 boş kovan buldu.

  ZORLA OY İSTİYORLAR

  Olaya Kocaali Cumhuriyet Savcılığı el koyarak soruşturma başlattı, silahla ateş ettikleri ileri sürülen AKP’li İl Genel Meclis üyelerinden Yılmaz Şaban Muslu ile Orhan Kara’nın jandarmada ifadeleri alındı ve ruhsatlı tabancalarına el konuldu.

  Görele Köyü Muhtarı Kamil Tan, partililerin köyde havaya ateş etmesine halkın tepki gösterdiğini ve AKP’lilerden şikayetçi olduklarını söyledi. Köy halkını yatıştırmakta güçlük çektiğini belirten Kamil Tan, ’Köye geldiler. Biz, ’Burada politika yapmayın’ dedik. Ancak, onlar öfkelendiler. Arabaya binerken de küfür eder gibi silahlarını çekip peş peşe ateşlediler. Kimse gelip köyümde böyle davranamaz. AKP’liler köylümüzden özür dilemelidir" dedi. Köylülerden Mustafa Tan ise AKP’lilerin silah zoruyla kendilerinden oy istediğini öne sürerek, "29 ton fındığım var. Geçen yıl bunlar yüzünden 80 bin YTL zarar ettim. Silah zoruyla bizden oy istiyorlar" diye konuştu. Köylülerden Turgut Köroğlu ise AKP’lilerin araçlarına binerken köylülere küfrettiğini ve ’Sizinle 23 Temmuz’da görüşürüz’ dediklerini iddia etti.

  SEVİNÇTEN ATEŞ EDİLDİ

  AKP Kocaali İlçe Başkanı Lütfü Bayraktar ise Yalpankaya ve Görele köylerinde seçim çalışmasıyla ilçenin tüm köylerini dolaştıklarını, bunun sevinciyle arkadaşlarının Görele’den ayrılırken yerleşim alanı dışında sevinçten havaya ateş ettiğini söyledi. Bayraktar "Gittiğimizde köy kahvesinde alkol alınıyordu. Baktık ileri- geri konuşuyorlar bizi tahrik ediyorlar, ’Tamam gidiyoruz’ dedik, köyden ayrıldık. Meskun mahal dışında İl Genel Meclisi üyesi arkadaşımız Yılmaz Şaban Muslu, ’Oh be son yerleri de bitirdik’ sevinciyle havaya ateş etti" diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı