GİRESUN HABERLERİ

Fındık hasadında çocuk işçi çalıştırılmayacak

DHA
12.07.2018 - 11:26Son Güncelleme :
DHA

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN,(DHA)- GİRESUN Valiliği, fındık hasına başlanacak olan kente gelecek mevsimlik işçilerin yanlarında getirdikleri çocukları fındık hasadında çalıştırmamaları ve bu konuda köy muhtarlarının dikkatli olmaları gerektiği bildirildi.

Giresun Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Yardımcısı Recep Uzal başkanlığında mevsimlik tarım işlerinde, çocuk işçiliğinin önlenmesi için alınacak tedbirlere ilişkin bir toplantı yapıldığı belirtildi. Toplantıda, Giresun’a fındık toplamak amacıyla diğer illerden gelecek vatandaşların yanlarında çocuklarını da getirdikleri, bu nedenle fındık toplama sezonunda “Mevsimlik Tarım İşçileri” konulu genelge gereği çocukların fındık toplama işlerinde çalıştırılmasının önlenmesi için her türlü tedbirin alınması ve alınacak tedbirlerin görüşüldüğü kaydedildi.

Toplantıda, “Fındık toplama işlerinde 16 yaşın altındaki çocukların çalıştırılmaması, çalıştıranlar hakkında gerekli yasal işlem yapılması, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünce, fındık toplama işlerinde çocuk işçi çalıştırılmamasıyla ilgili bilgilendirici ve aydınlatıcı afiş ve broşürlerin ziraat odaları ve köy muhtarları marifetiyle fındık üreticilerine ulaştırılması” gibi konular görüşüldü. 

Toplantıda bir takım kararlar alındığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: 

“Fındık hasadında çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik denetim faaliyetlerinin oluşturulacak ekiplerce fındık hasat dönemi içinde fındık bahçeleri gezilerek etkin bir şekilde denetim yapılacak.İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, gezici tarım işçileriyle birlikte ilimize gelecek olan çocuklar için, Geçici Yerleşim Merkezinde müzik, resim, okuma kurslarının ve anasınıflarının düzenlenmesi ve bu etkinlikler için ilgili alanlarda yeterli sayıda öğretmen görevlendirilecek. Giresun Belediyesi Konservatuarınca, Geçici Konaklama Merkezindeki çocuklar için tiyatro, konser gibi sosyal etkinlik ve aktiviteler yapılacak. İl Müftülüğünce, il genelindeki camilerde yapılacak vaaz ve hutbelerde fındık hasadında çocuk işçiliğinin önlenmesine yönelik vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacak. İl Emniyet Müdürlüğünce yerleşim alanında önleyici ve güvenlik tedbirlerinin alınarak, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı ve 2017-2023 Eylem Planı kapsamında yerleşim yerindeki mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bildirilmesi sağlanacak. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce, geçici yerleşim alanında görevlendirilecek çocuk gelişim uzmanlarınca çocuklar için eğitim ve bakım hizmetleri yapılacak.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Giresun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Giresun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Fındık hasadında çocuk işçi çalıştırılmayacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ağustos 2018, Cumartesi
 • İmsak
  03:46
 • Guneş
  05:25
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:39
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı