Fındığa çözüm

A.A./ANKA
08 Ağustos 2006 - 16:32Son Güncelleme : 08 Ağustos 2006 - 17:50

Başbakanlık, fındık üreticisinin mağdur edilmemesi amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından fındık alımı yapılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Merkez Binasında yapılan ve yaklaşık 2 saat süren Fındık Komisyonu toplantısının ardından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, toplantıda fındık piyasasındaki son gelişmelerin ele alındığı ve üreticilerin mağdur edilmemesi için alınabilecek tedbirlerin değerlendirildiği bildirildi.

Başbakanlık, yapılan değerlendirmeler sonucunda Fiskobirlik yönetiminin bu yöndeki açıklamalarının da dikkate alınarak fındık üreticisinin mağdur edilmemesi amacıyla TMO tarafından fındık alımı yapılmasının kararlaştırıldığını duyurdu.

Bunun için TMO'nun yapacağı alımlarda Fiskobirlik yönetimiyle hazırlanacak bir protokol çerçevesinde depo ve uzmanlarından yararlanılmasının uygun görüldüğü belirtilirken, bu çalışmaları yürütmek üzere de Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in görevlendirildiği kaydedildi.

Başbakanlık açıklamasında, fındık üreticisinin sorunlarına kalıcı çözümler getirilmesi amacıyla öncelikli olarak fındıkta lisanslı depoculuğun bir an önce kurulması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde gerekli çalışmaların başlatılmasına karar verildiği ifade edildi.

“EYLÜLÜN 15'İNDEN SONRA FİYATLAR DA OLUŞUR”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eylülün 15'inden sonra fındıkta yeni dönem ürünün piyasaya gireceğini ve piyasaya girdikten sonra fiyatların da oluşacağını söyledi.

TMO'NUN FINDIK ALIMI IMF'YLE SORUN YARATACAK

TMO’nun fındık alımı yapması kararı, IMF’ye sunulan niyet mektubunda, TMO’nun öngörülenden fazla alımının tek seferlik olduğunun belirtilmesiyle çeliştiği için ekonomi yönetimi ile IMF arasında yeni bir sorun olarak yorumlandı.

IMF’ye sunulan niyet mektubunda, TMO’nun öngörülenden fazla alımının tek seferlik olduğunun belirtilmesiyle çeliştiği için ekonomi yönetiminin, IMF’ye durumu açıklaması gerekecek.

Üçüncü ve dördüncü gözden geçirme için gönderilen son niyet mektubunun mali disiplin bölümünde, “KİT performansındaki düşüş büyük ölçüde, TMO’nun öngörülenden daha fazla tahıl ürünü alımı da dahil olmak üzere, bir defaya mahsus faktörlerden kaynaklanmıştır” denildi. Mektupta, TMO’ya, faaliyetlerinin bütçe ödenekleri ve programlanan finansman ile uyumlu olması için bildirim de yapıldığı kayda geçirildi.

EK TEDBİR SIKINTISI

Bu durumda, ekonomi yönetiminin, TMO’ya görev zararı yazacak yeni alım kararını açıklaması gerekecek. Üçüncü ve dördüncü gözden geçirmeyi, ek tedbir sözü ile tamamlayabilen ekonomi yönetiminin sıkıntısına bütçe sorunu eklenecek. Bütçede söz konusu yeni tedbirlerin yanı sıra, faizlerdeki artış nedeniyle de sıkı bir mali politika izlenmesi gerektiğinden, fındık alımına kaynak yaratılması sorun yaratacak.

2 MİLYON TON ÜRÜN ALDI

Bu arada, TMO, 2006-2007 dönemi hububat alımlarında 2 milyon tonu aştı. Bugün itibariyle 2 milyon 2 bin 213 ton hububat alımı yapan TMO; bunun yüzde 54’ünü ekmeklik buğday, yüzde 35’ini arpa, yüzde 11’ini de makarnalık buğdaydan yaptı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı