Finansbank’ın NBG’ye devri tamamlandı

Hürriyet Haber
19.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Fiba Grubu’nun sahip olduğu Finansbank’ın yüzde 46 hissesi ve kurucu hisselerinin tamamının 2.774 milyon dolar karşılığında National Bank of Greece’e (NBG) devri tamamlandı. Satış sonrasında Fiba Holding’in Finansbank’ta yüzde 9.68 hissesi kalırken, Hüsnü Özyeğin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürecek.

Anlaşmaya gore Finansbank’ın Türkiye’de bulunan Finans Leasing, Finans Yatırım, Finans Portföy Yönetimi, IBTech’in yanı sıra yurt dışında faaliyet gösteren Finansbank Malta Finansbank’ın mülkiyetinde kalırken, Finansbank’ın Hollanda, İsviçre, Rusya ve Romanya’daki bankacılık faaliyetleri dahil olmak üzere diğer tüm yurtdışı faaliyetleri Finansbank tarafından Fiba Holding’e satıldı.

DAHA HIZLI GELİŞECEĞİZ:

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin satış sonrasında yaptığı açıklamada, "Bu yatırım NBG’nin Güneydoğu Avrupa’da sahip olduğu lider konumu ile Finansbank’ın Türkiye’deki yüksek büyüme potansiyelini bir araya getirmektedir. Birleşme sonucunda sağlanacak sinerjiler Finansbank’ın şu anki yönetim kadrosu ile göstermekte olduğu hızlı büyümeyi desteklerken, yüksek kárlılığının da gelişmesini sağlayacaktır" dedi. NBG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Takis Arapoğlu ise "Üç yıllık iş planımız dahilinde gerçekleştirdiğimiz bu önemli yatırımın sonuçlanmasından dolayı son derece mutluyuz. Bu grubumuz için bir dönüm noktasıdır" dedi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı